Artykuły

Sofia-Chorzów. Villqist w antologii "Współczesny dramat polski"

Pośród 10 dramatów wydanych właśnie po bułgarsku w antologii "Współczesny dramat polski" obok sztuk m.in. Doroty Masłowskiej znalazły się teksty Ślązaka Ingmara Villqista [na zdjęciu].

Prawie 500-stronicowa książka, która została wydana z inicjatywy Instytutu Polskiego w Sofii, jest pierwszym tego typu wydawnictwem z polskimi sztukami w Bułgarii. Ma nie tylko zapoznać czytelników z polską dramaturgią, ale też sprawić, by po nasze sztuki sięgnęły bułgarskie teatry, które - jak na razie - bardzo rzadko wystawiają polskie dramaty. Jedyna polska sztuka wystawiona w ostatnim czasie i grana już trzeci sezon w Teatrze Satyrycznym w Sofii to "Testosteron". Od stycznia tego roku sztuka Andrzeja Saramonowicza wystawiana jest także w Teatrze Dramatycznym w Starej Zagorze.

"Testosteron" znalazł się w antologii obok dziewięciu innych tekstów autorstwa m.in. Krzysztofa Bizio ("Porozmawiajmy o życiu i śmierci"), Anny Burzyńskiej ("Najwięcej samobójstw zdarza się w niedzielę"), Magdy Fertacz ("Absynt"), Joanny Owsianko ("Tiramisu") czy Doroty Masłowskiej ("Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku"). Swoje miejsce ma w niej również twórczość pochodzącego z Chorzowa dramaturga i reżysera Ingmara Villqista. Obecny dyrektor Teatru Miejskiego w Gdyni jako jedyny reprezentowany jest w antologii dwoma tekstami: "Lemurami" oraz "Fantomem". Oba pochodzą z cyklu "Beztlenowce".

Wszystkie sztuki zamieszczone w antologii wystawiane były na scenach polskich teatrów od 2003 do 2006 roku. Książkę wydała sofijska oficyna Walentin Trajanow.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji