Artykuły

Słupsk-Wrocław. Dwa monodramy na OFTJA

Monodram "Traumnovelle" Nowego Teatru w Słupsku był o krok od zdobycia grand prix zakończonego w weekend Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Jednego Aktora we Wrocławiu. Ostatecznie przegrał głosami jurorów "dwa do trzech" ze "Złamanymi paznokciami" Teatru Wiczy z Torunia.

OFTJA to najważniejsza tego typu impreza w kraju; w konkursie tym rywalizują zarówno twórcy niezależni, jak i aktorzy zawodowi. W tym roku odbył się już po raz 37. Swoje przedstawienia do konkursu zgłosiło 18 artystów, we Wrocławiu o nagrody walczyło 10 z nich. W tym dwójka aktorów ze Słupska: Wioleta Komar z Teatru Rondo oraz Albert Osik z Nowego Teatru. Komar zagrała monodram "Psychosis" [na zdjęciu] - adaptację dramatu "4.48 Psychosis" Sarah Kane, jednej z najważniejszych autorek końca ubiegłego wieku. Spektakl wyreżyserował Marcin Bortkiewicz. Albert Osik do Wrocławia pojechał z przedstawieniem "Traumnovelle", udaną sceniczną adaptacją opowiadania Austriaka Arthura Schnitzlera, tekstu, który posłużył Stanleyowi Kubrickowi za podstawę scenariusza głośnego filmu "Oczy szeroko zamknięte". Widowisko wyreżyserował Stanisław Miedziewski.

Nagrody na festiwalu przyznawane są w sposób odmienny niż na większości tego typu imprez. Każdy z jurorów (w "piątce" byli teoretycy teatru i aktorzy) wskazuje najlepszy swoim zdaniem spektakl; wygrywa ten z największą ilością głosów. Ostatecznie "Traumnovelle" zdobyło dwa głosy, trzy otrzymał autorski spektakl Romualda Wiczy-Pokojskiego (pełniącego od paru miesięcy funkcję szefa biura koordynującego starania Gdańska o uzyskanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016) "Złamane paznokcie. Rzecz o Marlenie Dietrich" Teatru Wiczy z Torunia w wykonaniu Anny Skubik

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji