Artykuły

Poznań. Gala "Gustaw Holoubek in memoriam"

W poniedziałek, 24 listopada o godz. 19, odbędzie się Specjalna Gala Słowa VIII Festiwalu Sztuki Słowa Verba Sacra, poświęcona Gustawowi Holoubkowi (na zdjęciu).

W Auli Uniwersyteckiej w Poznaniu usłyszymy wiersze dedykowane wielkiemu aktorowi w wykonaniu Teresy Budzisz-Krzyżanowskiej, Magdy Zawadzkiej, Piotra Fronczewskiego i Krzysztofa Gosztyła. Będą to m. in. teksty Mickiewicza, Norwida, Słowackiego. W finale Gali odtworzone zostaną fragmenty Księgi Koheleta i Pieśni nad pieśniami, wykonane przez Holoubka podczas pamiętnej inauguracji Verba Sacra w Katedrze Poznańskiej w styczniu 2000.

Pomysł poświęcenia specjalnej Gali zmarłemu aktorowi tak uzasadnia Przemysław Basiński - twórca projektu Verba Sacra:

- Po raz pierwszy w historii Verba Sacra poświęcamy Galę Słowa osobie aktora. To pozorne odejście od dotychczasowej reguły, zgodnie z którą prezentujemy Pismo Święte i arcydzieła klasyki literackiej przy pomocy aktorów, którzy pełnią funkcję szlachetnego narzędzia, otwierającego nam drzwi do sacrum. W przypadku Gustawa Holoubka mamy jednak do czynienia z kimś więcej, z kimś kto, jako Konrad z Mickiewiczowskich Dziadów, przekroczył granice aktorstwa i stał się prorokiem, zapowiadającym rzeczy niezwykłe - polskiego Papieża i wyzwolenie ojczyzny. Żaden inny aktor nie doświadczył tego, co nazywa się rządem dusz w pełnym tego słowa znaczeniu. Z jednym wyjątkiem - aktora, który świetnie zapowiadającą się karierę sceniczną porzucił dla służby kapłańskiej, a w 1978 roku został wybrany Papieżem. I to on, mówiąc za nas, przywrócił nam słowo jako wyznanie wiary.

Kiedy zastanawiałem się nad tym, kto rozpocznie Verba Sacra, myślałem o o różnych aktorach. Gustaw Holoubek przyszedł mi na myśl jako Kohelet, a od tej księgi postanowiłem rozpocząć, uznając, że jest ona właściwym tekstem na pożegnanie wieku XX.

Spotkaliśmy się w jego dyrektorskim gabinecie w Teatrze Ateneum, znanym mi wcześniej z czasów, gdy jako student Wydziału Reżyserii byłem asystentem poprzedniego dyrektora Janusza Warmińskiego. Bez wahania przyjął propozycję czytania Koheleta i Pieśni nad Pieśniami, z uznaniem wyrażając się o samym projekcie Modlitw Katedr Polskich. 23 stycznia w mroźne niedzielne popołudnie poznańska Bazylika Archikatedralna wypełniła się wielkim tłumem, który przez prawie dwie godziny słuchał w skupieniu wielkiego tekstu i wielkiego aktora. Czuliśmy, że jesteśmy uczestnikami wielkiego wydarzenia. Widziałem wzruszenie u Holoubka, kiedy za jego plecami chór zaintonował "Ubi Caritas". Wtedy miałem jeszcze niejasne, instynktowne odczucie, że to jest coś więcej niż słowo. Dziś wiem na pewno, że jest to wyznanie wiary. I tak odczuwają to aktorzy, czytający teksty w ramach Verba Sacra. Każdy na swój sposób, choć nie dla wszystkich słuchaczy jest to widoczne. Gustaw Holoubek był zaś niezwykle hojnie obdarzony w tym względzie przez Opatrzność, która ujawniła się w niezwykłym pożegnaniu, jakie wypowiedział nad jego trumną Piotr Fronczewski - w słowie, które było wyznaniem wiary.

Oprawę muzyczną, złożoną z ulubionych kompozytorów Holoubka - Dworzaka i Rossiniego wykona Wieniawski Kwartet.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji