Artykuły

Szczecin. Jesień Schulza

66 lat temu - 19 listopada w 1942 roku - zastrzelony został w getcie w Drohobyczu Bruno Schulz (na zdjęciu), autor m.in. "Sklepów cynamonowych" i "Sanatorium pod Klepsydrą". Główne uroczystości z okazji rocznicy jego śmierci odbędą się w Szczecinie.

Ocalała literacka spuścizna Brunona Schulza to dwa cykle prozy: "Sklepy cynamonowe" i "Sanatorium pod Klepsydrą", nieco opowieści i szkiców krytycznych zamieszczanych w czasopismach oraz przekład powieści Franza Kafki "Zamek". Dopełniają ją liczne listy do przyjaciół, m.in do Witkacego, Gombrowicza, Nałkowskiej, Tuwima. Bezpowrotnie przepadły wszelkie materiały do przygotowywanej powieści "Mesjasz".

W Szczecinie przygotowano "Jesień Schulza" - cykl imprez dedykowanych pamięci znakomitego polskiego pisarza i rysownika. Wystąpią Hanna Banaszak, Mirosław Czyżykiewicz i Mariusz Benoit. W środę wieczorem odbędzie się prapremiera "Klepsydry" - spektaklu muzycznego Jerzego Satanowskiego.

- Ten koncert, to zbiór tekstów żałobnych napisanych przez najwybitniejszych polskich poetów od Kochanowskiego po Poświatowską czy Wołka. Bruno Schulz staje się adresatem tego spektaklu, jego punktem odniesienia - powiedział Jerzy Satanowski.

"Jesień Schulza" zainicjowana przez krytyka teatralnego Jana Bończę-Szabłowskiego obejmuje także inne wydarzenia. Na szczecińskim zamku otwarta została wystawa "W stronę Schulza", pokazywana wcześniej m.in w Muzeach Narodowych Krakowa i Gdańska oraz na Ukrainie i w Izraelu. Na wystawie zgromadzono dzieła najwybitniejszych współczesnych malarzy i grafików zainspirowane twórczością Schulza.

- Do każdej edycji wystawy dochodzą nowe prace - mówi Jan Bończa-Szabłowski autor wystawy. - W Szczecinie sięgnęliśmy do obrazów z prywatnych kolekcji. Stąd niepokazywane wcześniej rysunki Marii Jaremy, a nawet - dzięki Desa Unicum - prezentowane po raz pierwszy publicznie okładki kolejnej wersji słynnej "Xięgi Bałwochwalczej" Schulza. To także poświęcony Schulzowi obraz Jerzego Dudy Gracza, poza tym prace Kantora, Nowosielskiego czy Horowitza - mówił Bończa-Szabłowski.

W czwartek w szczecińskiej Willi Lentza otwarta zostanie wystawa "Drohobycz bez Schulza", natomiast w piątek o północy w Piwnicy przy Krypcie na Zamku Książąt Pomorskich odbędzie się Noc Wielkiego Sezonu podczas której teksty Schulza czytać będą Ewa Konstancja Bułhak z Teatru Narodowego, Joanna Żółkowska i Adam Woronowicz z Teatru Powszechnego w Warszawie, Jacek Polaczek z Teatru Polskiego w Szczecinie oraz Tomasz Jarmoliński i Wiesław Lewoc.

Patronat honorowy nad Jesienią Schulza objęła małżonka prezydenta Maria Kaczyńska.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji