Artykuły

Paryż. Premiera opery "Iwona, księżniczka Burgunda"

Dziś [20 listopada] w Paryżu światowa prapremiera opery "Iwona, księżniczka Burgunda" Zygmunta Krauze z librettem Grzegorza Jarzyny. To część teatralnej prezentacji Polskiego Sezonu Kulturalnego we Francji.

Koncertowe wykonanie opery odbędzie się w Theatre Silvia Monfort. W roli Iwony wystąpi Dominika Kluźniak, partię Króla Ignacego zaśpiewa Dariusz Machej, a Królowej - Magda Barylak. Polską Orkiestrę Radiową poprowadzi Andrzej Straszyński.

- Tekst "Iwony" wymaga dużej muzycznej wrażliwości, autor lubi prowokować, ale ja także i dlatego praca była fascynująca - powiedział Zygmunt Krauze. - Każda ze scen i nagła zmiana atmosfery inspiruje inny motyw muzyczny. Operę zamówił Urząd Miasta Warszawy, cieszę się, że jego premiera odbędzie się w Paryżu, gdzie mieszkałem w latach 80.

- O napisanie libretta poprosili mnie Francuzi - mówi Grzegorz Jarzyna, który kilka lat temu pokazał dramat Gombrowicza na festiwalu w Awinionie. - Cieszę się, że mogłem się przyczynić do powstania nowej polskiej opery. Ciekaw byłem też, jak teatralny język Gombrowicza przełoży się na muzykę. O teatrze mówi się, że jest królową sztuk, bo łączy różne dziedziny. Ale rządzi się ludzkim porządkiem. Nabieranie partnerów, wzajemne oszukiwanie, zdarza się często. W pokazywaniu Gombrowicza na scenie, to wręcz podstawowa zasada. W muzyce trudno jest kłamać. Na przeszkodzie stoi jej czystość. To sztuka absolutna, ma wymiar kosmiczny. Okazało się też, że napisanie żartobliwych motywów oddających komizm i sarkazm pisarza sprowadziłoby temat do poziomu wodewilu lub operetki. Dzięki muzyce "Iwona" nabiera metafizycznej głębi. Zaintrygowało mnie coś jeszcze. W teatrze reakcja widzów współtworzy dramaturgię spektaklu. Muzyka nie potrzebuje gry z publicznością.

Na festiwal przygotowany przez Instytut Adama Mickiewicza złoży się prapremiera spektaklu "Świadkowie albo Nasza mała stabilizacja" Tadeusza Różewicza w reżyserii Łukasza Kosa w Theatre Moliere. Zaplanowano premiery czytane sztuk "Życie wewnętrzne" Marka Koterskiego, "Lement" i "Toksyny" Krzysztofa Bizio, a także "Podróże do wnętrza pokoju" Michała Walczaka w Theatre du Rond-point. W Theatre de la Cite Internationale pokazane zostaną "Gry" Edny Mazya w reżyserii Redbada Klynstry z Teatru Współczesnego z Wrocławia. Gospodarzom zależało na prezentacji mniej znanych regionów Polski. Stąd obecność w programie "Kopalni" Michała Walczaka w reżyserii Piotra Kruszczyńskiego z Teatru Dramatycznego z Wałbrzycha.

Na zdjęciu: plakat Miesiąca Teatrów Polskich w Paryżu

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji