Artykuły

Zabawnie o teatrze średniowiecznym

Dzieciaki wstawały z miejsc, podpowiadały aktorom kwestie i gromko klaskały. Tak było dziś na spektaklu "Komnata cieni" w Teatrze Dramatycznym. Spektakl grany jest w ramach drugiej edycji "Gry w klasy" - edukacyjnego programu skierowanego do uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej - pisze (andy) w portalu bialystokonline.

- Najbardziej podobało mi się, gdy jeden z aktorów wpadł do beczki - mówiła 10-letnia Gabrysia Czeczkowska z Turośni Kościelnej. - Fajne było też to, że aktorzy witali się z publicznością.

Spektakl grany jest w ramach drugiej edycji "Gry w klasy" - edukacyjnego programu skierowanego do uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej. "Komnata cieni" odsłania tajemnice teatru średniowiecznego. Otwierające cykl przedstawienie "Wielka Garderoba" było poświęcone antykowi. Bezpłatne spektakle w zeszłym roku obejrzało około 7 tys. uczniów i nauczycieli.

W "Komnacie" wracają dobrze już widzom znani bohaterowie. Wespazjan Krocha (Bernard Maciej Bania) i Maurycy von Schaffot (Rafał Olszewski) w drodze do Wielkiej Garderoby trafiają w mroki średniowiecza. Muszą pokonać tajemniczy wirus V-Ś, który chce zniszczyć teatr. Przy okazji aktorzy w ciekawy sposób wyjaśniają pojęcia związane ze średniowieczem (m.in. tłumaczą, czym jest moralitet), przybliżają postacie z epoki: Rollanda, Mistrza Polikarpa czy Rycerzy Okrągłego Stołu oraz przemycają wiedzę na temat historii teatru.

- Chcemy pokazać, że teatr potrafi być ciekawy. Spektakl nie może przypominać wykładu, choć jest nasycony treściami edukacyjnymi - wyjaśnia Monika Bania, specjalista do spraw edukacji w Teatrze Dramatycznym. - Nie mówimy niczego wprost, nie dajemy definicji. Podajemy informacje i mamy nadzieję, że dzieci do nich wrócą.

Przedstawienie uatrakcyjniają barwne wizualizacje, których autorem jest Krzysztof Kiziewicz. Dzieci nie powinny się też nudzić dzięki dynamicznej akcji i angażowaniu ich w sztukę. Aktorzy zwracają się do nich z pytaniami i czekają na podpowiedzi.

Uzupełnieniem spektaklu są materiały, które przygotowano dla nauczycieli na płycie CD. - Różnego rodzaju ćwiczenia związane z literaturą, tematyką rycerską i teatrem jako takim nauczyciele mogą wykorzystać na klasówce, jako pracę domową lub wyświetlić w czasie lekcji - wyjaśnia Anna Danilewicz, asystentka dyrektora Teatru Dramatycznego.

Przedstawienia nie byłoby bez Jacka Malinowskiego, który napisał scenariusz i zajął się reżyserią. Jest on również odpowiedzialny za pierwszy spektakl z cyklu "Gry w klasy". Do końca roku teatr pokaże "Komnatę cieni" 20 razy, najbliższe spektakle 5, 17 i 18 listopada.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji