Artykuły

Białystok. Edukacyjna "Komnata cieni" u Węgierki

Spektakl "Komnata cieni" to od poniedziałku nowa propozycja edukacyjna Teatru Dramatycznego w Białymstoku, która wprowadzać będzie widzów w świat teatru średniowiecznego. Do końca roku obejrzy go bezpłatnie ok. 2 tys. uczniów i nauczycieli.

Przedstawienie to druga część teatralnego cyklu edukacyjnego "Gry w klasy", poświęconego teatrowi w kolejnych epokach historycznych i realizowanego od 2007 roku przez Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku.

Pokazywany w poprzednim sezonie spektakl dotyczący teatru antycznego obejrzało ponad 6 tys. uczniów i nauczycieli z ok. 80 szkół podstawowych i gimnazjów z terenu województwa podlaskiego - poinformowała PAP Anna Danilewicz z Teatru Dramatycznego w Białymstoku.

Reżyser i autor scenariuszy obu spektakli - Jacek Malinowski - wprowadził na scenę "Komnaty cieni" bohaterów znanych już widzom z pierwszej części cyklu, aktora i jego pomocnika: Wespazjana Krocha i Maurycego von Schafotta.

Tym razem, by uratować teatr średniowieczny przez zarazą, muszą odkryć jego wszystkie tajemnice i sporządzić specjalne antidotum. Na drodze pełnej przygód spotkają m.in. Chór Graffomanów oraz nimfę z czasów Rycerzy Okrągłego Stołu.

Jak powiedział PAP Malinowski, w trakcie spektaklu młodzi widzowie otrzymają konkretną wiedzę dotyczącą charakterystyki teatru średniowiecznego, m.in. budowy misterium oraz roli mimów i komediantów. Zostanie ona jednak "przemycona" wraz z dynamiczną i zajmującą fabułą przedstawienia.

Nauczyciele otrzymają natomiast płytę CD z zestawem ćwiczeń związanych z epoką, które uzupełnią wiedzę przekazaną uczniom w czasie spektaklu. Ćwiczenia, m.in. krzyżówki i łamigłówki, zostały napisane i opracowane graficznie specjalnie dla potrzeb tego programu przez pracowników Teatru Dramatycznego.

Jak powiedziała PAP Danilewicz, w tym cyklu chodzi o "edukację o teatrze i dla teatru", czyli nie tylko przekazanie uczniom konkretnej wiedzy dotyczącej historii teatru, ale także wychowanie świadomych widzów sztuk teatralnych.

Danilewicz podkreśliła, że w ten sposób teatr stara się docierać szczególnie do szkół z małych miejscowości, gdzie dostęp do kultury jest utrudniony.

Do końca roku Teatr Dramatyczny pokaże w sumie 20 spektakli, które obejrzy ok. 2 tys. uczniów. Danilewicz zaznaczyła, że nie wiadomo jeszcze, czy w przyszłym roku pokazy będą kontynuowane, zależy to bowiem od tego, czy władzom placówki uda się pozyskać dodatkowe fundusze.

Realizacja "Komnaty cieni" dofinansowana została w kwocie 5 tys. zł przez białostocki magistrat. Poprzednia część cyklu otrzymała 20 tys. zł dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pokazano ją w sumie na deskach teatru 70 razy.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji