Artykuły

Wrocław. Dyplom wg Kajzara w PWST

Swoją przydatność do zawodu studenci IV roku Wydziału Aktorskiego wrocławskiej szkoły teatralnej będą testować w przedstawieniu dyplomowym "+ + +" czyli w "Trzech krzyżykach" Helmuta Kajzara. Dziś premiera.

Wyreżyseruje ten wciąż awangardowy dramat prof. Teresa Sawicka, znakomita wrocławska aktorka, która grała w sztukach Kajzara przez niego reżyserowanych. W prapremierowym przedstawieniu "+ + +" na scenie Wrocławskiego Teatru Współczesnego w roku 1977 oglądaliśmy ją jako Królową Maab i Panią Maab.

To jest dopiero... trzecia w Polsce I premiera tej oryginalnej sztuki przedwcześnie zmarłego twórcy. Ostatnia odbyła się na scenie Teatru Narodowego w grudniu 1979 roku. Prof. Sawicka powinna dostać specjalny medal za przypominanie niezwykłego i zapomnianego poety teatru metacodziennego. Dwa lata temu ze studentami III roku PWST przygotowała dramat Kajzara "Villa dei Misteri". Jak zwykle od paru lat tegoroczny dyplom powstał przy ścisłej

współpracy innych wrocławskich uczelni artystycznych: Akademii Sztuk Pięknych (scenografia) i Akademii Muzycznej (oprawa muzyczna).

O najlepsze oceny na dyplomie będą walczyć: Dagmara Bąk, Dominika Kojro, Helena Sujecka, Justyna Woźniak, Sławomir Doliniec, Mateusz Mikołajczyk, Jakub Świderski, Kamil Toliński, Grzegorz Twaróg. Nowatorstwo sztuk Kajzara polegało na ich strukturze. Przeważnie nie miały tradycyjnej fabuły. Składały się z wielu monologów, miniscenek pozornie niełączących się ze sobą. Nie do końca określone są też pojawiające się postaci bohaterów. Pokazują oni stany swojej duszy, emocje, często te opowieści mają nieco groteskowy cień, choć przywołują tragiczne zdarzenia. Kajzar próbował pokazać przez te etiudy rozpad świata wartości i jednocześnie tęsknotę za wielkimi uczuciami.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji