Artykuły

Poznań. Premiera oratorium Jana Kantego Pawluśkiewicza

W poznańskiej farze trwają próby do zaplanowanego na jutro wydarzenia, jakim będzie światowe prawykonanie oratorium Jana Kantego Pawluśkiewicza "Radość miłosierdzia". Kompozytor napisał je do tekstu Leszka Aleksandra Moczulskiego z okazji 30. rocznicy pontyfikatu Jana Pawła II na zamówienie Filharmonii Poznańskiej.

Wykonawcami dzieła będą sopranistki Elżbieta Towarnicka i Marzena Michałowska, baryton Andrzej Biegun, lider zespołu Zakopower Sebastian Karpiel-Bułecka, Chór Akademicki UAM, Chór Kameralny UAM, Poznański Chór Kameralny, Chór Dziewczęcy Skowronki oraz Orkiestra Filharmonii Poznańskiej. Dyryguje Rafał Jacek Delekta, a reżyserem przestrzeni jest Ryszard Peryt. Kompozytor jest już w Poznaniu. Jak wieść niesie, początkowo dyrektor Filharmonii Poznańskiej Wojciech Nentwig próbował przekonać go, aby prawykonanie utworu odbyło się w Auli UAM. Pawluśkiewicz [na zdjęciu] nalegał jednak, aby miało ono miejsce w świątyni, myślał konkretnie o farze.

- Ileśmy czasu stracili? - zapytał Jan Kanty Pawluśkiewicz, gdy po raz pierwszy zawitał do poznańskiej fary. Jednocześnie na jego drodze pojawił się ksiądz proboszcz Wojciech Wolniewicz z retorycznym pytaniem: co robimy razem?

- Przyjęcie zamówienia jest specyficznym stanem, w którym trzeba wyhamować, panować nad emocjami i odpowiedzieć na pytanie - o co chodzi? Chciałem, aby była to wypowiedź muzyczna, która w sposób kameralny i intymny odpowie na pytanie, jakim człowiekiem jestem i czego doświadczyłem przez te 30 lat. Szybko zrozumiałem, że nie powinien być to hymn. Tak wiele nas spotkało ze strony Jana Pawła II zachęty. Od słynnego "nie lękajmy się" po poetyckie teksty, które zmieniały nasze widzenie świata i nasz stosunek do drugiego człowieka. Ostatecznie podczas prób do koncertu "Radość miłosierdzia" uzmysłowiłem sobie, że istotą posłannictwa papieskiego są pielgrzymki, a ostatnia z nich prowadziła do Łagiewnik, do siostry Faustyny - powiedział wczoraj kompozytor.

Premierowemu wykonaniu "Radości miłosierdzia" towarzyszy ogromne zainteresowanie. Koncert rozpocznie się o godzinie 19, ale świątynia dostępna będzie dla publiczności godzinę wcześniej. Kwadrans po koncercie w "Naszym klubie" odbędzie się spotkanie z twórcami i realizatorami tego niezwykłego projektu.

Premiera oratorium "Radość miłosierdzia" Jana Kantego Pawluśkiewicza,

Fara, 16 października, godzina 19, bilety: 15 zł

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji