Artykuły

Wrocław. Warsztaty pantomimy

Znakomici mimowie Jerzy Kozłowski, Stefan Niedziałkowski [na zdjęciu] i Andrzej Szczużewski poprowadzą w grudniu otwarte Warsztaty Sztuki Mimu we Wrocławskim Teatrze Pantomimy.

Na zajęcia pod hasłem "Współczesny aktor mim jako milczący aktor" już dziś [9 listopada] można się zapisywać. Potrwają od 1 do 12 grudnia w Teatrze Pantomimy przy al. Dębowej 16. Uczestnicy warsztatów powinni mieć ukończone 16 lat, młodsi muszą przedstawić zgodę rodziców. Zajęcia trwać będą pięć godzin dziennie. - Mamy nadzieję, że na warsztatach pojawią się utalentowani młodzi ludzie, których po przeszkoleniu będziemy mogli wykorzystać w pracy w teatrze - mówi Artur Kisiel z WTP.

Warsztaty poprowadzą wybitni aktorzy pantomimy. Jerzy Kozłowski od 1957 roku związany jest z teatrem Henryka Tomaszewskiego. Wystąpił w wielu znaczących kreacjach, m.in.: w "Sukni", "Śnie nocy listopadowej", "Fauście", a także w najnowszym spektaklu "Science Fiction" w reżyserii Aleksandra Sobiszewskiego. Przez kilka lat był asystentem samego mistrza. Od 30 lat uczy ruchu scenicznego i pantomimy we wrocławskiej PWST.

Stefan Niedziałkowski także jest uczniem Henryka Tomaszewskiego, w WTP pracował w latach 1964-1975. Następnie przez wiele lat występował w USA. Otworzył szkołę w Nowym Jorku, a potem założył własny zespół pantomimy. Uczy sztuki mimu w amerykańskich uniwersytetach, wielokrotnie jest zapraszany przez Marcela Marceau jako wykładowca do jego słynnej szkoły Ecole Internationale de Mimodrame de Paris. W 1993 r. objął kierownictwo artystyczne Warszawskiego Teatru Pantomimy w Państwowym Teatrze Żydowskim. Następnie założył Studio Mimów przy Teatrze na Woli, w którym kształci przyszłych artystów tej sztuki. Od 2000 r. jest dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Mimu w Warszawie.

Andrzej Szczużewski z wrocławską Pantomimą związany był w latach 1965-75. Następnie zaczął wykładać technikę pantomimy oraz improwizację ruchu w USA na: Yale University, State University of New York i George Washington University. Uczył też w Berlinie w: Transformtheate, w Franz-Kirch-Hoff Schu-le i szkole aktorskiej Die Etage. W 1985 r. założył Berlin Mime Company.

Organizatorem warsztatów jest Towarzystwo Przyjaciół Sztuki Henryka Tomaszewskiego - Pantomima i Wrocławski Teatr Pantomimy.

Zgłoszenia należy składać osobiście albo bo listownie pod adresem teatru: al. Dębowa 16, 53-121 Wrocław. Można też dzwonić: tel./faks 337-21-04 lub pisać na adres mailowy: pantomima@pantomima.wroc.pl. Liczba uczestników jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Na warsztaty można się zapisać do 30 listopada. Udział w nich kosztuje 300 zł. Uczniowie i studenci mają 50 proc. zniżki.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji