Artykuły

Warszawa. Siemion z dyplomem szefów MSZ Polski i Rosji

Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow po rozmowie z polskim ministrem SZ Radosławem Sikorskim zapowiedział wznowienie przyznawania dyplomów ministrów spraw zagranicznych obu krajów. W tym roku nagrodzeni zostaną nimi: Nikita Michałkow i Wojciech Siemion.

Sikorski zapowiedział w czwartek, że wręczenie dyplomów nastąpi w późniejszym terminie. Według Ławrowa, może to nastąpić w czasie Festiwalu Filmów Rosyjskich w listopadzie.

Wojciech Siemion to aktor teatralny i filmowy. Zagrał m.in. w "Przygodzie na Mariensztacie" Leonarda Buczkowskiego, a w drugiej połowie lat 50. m.in. w dwóch filmach Andrzeja Munka - "Błękitnym krzyżu" (1955) i "Eroice" (1957).

Do jego znanych kreacji należą też role w filmach: "Zezowate szczęście" Munka (1960), "Barwy walki" Passendorfera (1964), "Salto" Tadeusza Konwickiego (1965) czy "Nie ma róży bez ognia" Barei (1974).

Do najbardziej znanych teatralnych ról Siemiona należą kreacje na scenie Teatru Narodowego: w "Żywocie Józefa" Mikołaja Reja w reż. Kazimierza Dejmka (1965, jako Józef), "Kartotece" Tadeusza Różewicza w reż. Tadeusza Minca (1973, jako Bohater) oraz w wyreżyserowanych przez Adama Hanuszkiewicza "Rewizorze" Mikołaja Gogola (1973, jako Osip).

Na początku lat 70. Siemion założył teatr Stara Prochownia w Warszawie. Towarzyszył narodzinom tej sceny, był pomysłodawcą i animatorem wieczorów poetyckich, aktorem i reżyserem spektakli.

Nikita Michałkow jest jednym z najwybitniejszych rosyjskich reżyserów. Jest także aktorem, scenarzystą i producentem. Jego film "Spaleni Słońcem" z 1994 został nagrodzony Oscarem.

Jako aktor pojawił się w około 40 filmach (m.in. w "Pięknej nieznajomej" i wyreżyserowanym przez siebie "Cyruliku Syberyjskim"). Ostatnio zagrał jedną z ról w filmie Krzysztofa Zanussiego "Persona non grata".

Ławrow po spotkaniu z Sikorskim wyraził zadowolenie ze współpracy obu krajów w dziedzinie kultury. Jako przykład zgodnych polsko-rosyjskich działań kulturalnych rosyjski dyplomata podał Festiwal Piosenki Rosyjskiej w Polsce, Sezon Kultury Polskiej w Moskwie oraz mające się odbyć pod koniec października Dni Nauki Polskiej w Rosji.

Ławrow zaznaczył, że współpraca kulturalna "jest szczególnie ważna, bo zbliża nasze narody".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji