Artykuły

Sopot. Wystawa "ZAIKS i jego twórcy"

W czwartek w Krzywym Domku w Sopocie [na zdjęciu] zostanie uroczyście otwarta wystawa "ZAIKS i jego twórcy", zorganizowana z okazji 90-lecia Związku Autorów i Kompozytorów Scenicznych. Co zobaczymy?

ZAIKS to przede wszystkim ludzie, więc można obejrzeć fotogramy - sylwetki największych polskich twórców, takich jak Wisława Szymborska, Kazimierz Kutz, Czesław Miłosz, Jeremi Przybora. To na parterze Krzywego Domku. A w sali koncertowo-wystawowej będą także karykatury twórców autorstwa Jerzego Zaruby i Szymona Kobylińskiego. Będą też sylwetki prezesów związku na przestrzeni 90 lat oraz projekcja filmu na temat historii ZAIKS.

Z Marianem Zacharewiczem, kompozytorem, wokalistą i sekretarzem Komisji Rewizyjnej Związku Autorów i Kompozytorów Scenicznych, rozmawia Katarzyna Szcześniak:

Przygotowaliście jakieś nietypowe atrakcje?

- Tak. Jest szafa grająca, w której zupełnie za darmo można wybrać ulubioną piosenkę i jej posłuchać. Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Chcemy, żeby każdy mógł ją obejrzeć.

Jaki jest dziś zakres działania ZAIKS?

- Związek stworzyły najbardziej znaczące i prominentne osoby kultury polskiej. Powołano go, by chronić własność intelektualną twórców, i to z całego świata. ZAIKS jest właścicielem ponad 90 procent światowego repertuaru. Stowarzyszenia w innych krajach chronią naszych twórców, a my w Polsce chronimy tych z zagranicy. ZAIKS zarządza prawami autorskimi, wspiera kulturę, pomaga młodym twórcom, prowadzi domy pracy twórczej. Jak widać, to szeroka działalność.

A jaka jest jego przyszłość? Ostatnio było głośno o tym, że ZAIKS powinien zapłacić zaległy podatek VAT, czego nie chce zrobić, bo nie ma z czego...

- Ten podatek naliczono niesłusznie, bo ZAIKS, chroniąc twórczość i podpisując umowy, nigdy VAT nie naliczał. Ale nie chciałbym się w to zagłębiać.

Ile Pańskich utworów jest chronionych przez ZAIKS?

- Mam kilkadziesiąt piosenek. Są to między innymi "Wymyśliłam Cię", "Kocha się raz". Nie tylko komponowałem, ale i śpiewałem.

Do kiedy można oglądać wystawę w Krzywym Domku przy Monciaku?

- Wystawa jest czynna do 28 sierpnia, a uroczyste otwarcie odbędzie się w czwartek o g. 19.00.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji