Artykuły

Gdańsk. Wieczory z archiwalnymi spektaklami TV

Przedstawienie "Niekochana", adaptacja opowiadania Adolfa Rudnickiego, otworzy w poniedziałek wieczorem (4 sierpnia) na antenie TVP Gdańsk przegląd spektakli Teatru TV, wyprodukowanych przez lata w tym ośrodku.

Przed laty TVP Gdańsk było niezwykle ważnym miejscem dla polskiego Teatru TV; powstawało tu po kilkanaście przedstawień w sezonie. - I to wszystko udało nam się z zaledwie jednym reżyserem na etacie i bez żadnego etatowego aktora - wspomina prof. Andrzej Żurowski, teatrolog, który pracował w Telewizji Polskiej w Gdańsku w latach 1967-2001, od początku lat 70. był szefem Gdańskiej Sceny Teatru Telewizji. - To były inne czasy; wówczas naprawdę cała Polska oglądała telewizyjne spektakle. To właśnie dzięki Teatrowi TV do filmu przebił się Henryk Bista. Ale w realizacji przedstawień brało wówczas udział wielu innych wybitnych artystów, między innymi tacy reżyserzy jak Stanisław Hebanowski, Jerzy Kreczmar czy Marek Okopiński. No i plejada świetnych aktorów: Halina Winiarska, Wanda Neumann, Joanna Bogacka czy Krzysztof Gordon.

Wybrane archiwalne przedstawienia pokazywane będą przez parę najbliższych tygodni, w poniedziałki o godz. 18. Przegląd otworzy "Niekochana" według opowiadania Adolfa Rudnickiego z 1973 r. w reżyserii Michała Rosińskiego. Jest to kameralna opowieść o Noemi i Kamilu, którzy nie dorośli do poważnego związku, wielokrotnie od siebie odchodzą i wracają. Adaptację tego tekstu przygotował Andrzej Żurowski. - To mój pierwszy poważny scenariusz telewizyjny - opowiada. - Pamiętam, że wówczas było to bardzo dobre przedstawienie. Ale nie mam pojęcia, jak wypadnie oglądane dziś, po 35 latach.

W następnych tygodniach obejrzeć będzie można między innymi spektakle "Jaśnie pan" z 1974 r. w reżyserii Marka Okopińskiego (emisja 11 sierpnia) czy adaptację sztuki Pawła Huelle "Pod Dębami" z 1993 r. w reżyserii Macieja Dejczera (18 sierpnia).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji