Artykuły

Warszawa. Sartre i de Beauvoir w obiektywie Antanasa Sutkusa

Dziś w Starej Galerii ZPAF odbędzie się wernisaż prac Antanasa Sutkusa "Jean Paul Sartre i Simone de Beavoir".

ŻW: Dziś w Starej Galerii ZPAF odbędzie się wernisaż prac Antanasa Sutkusa. To jeden z najsławniejszych litewskich fotografików...

Mariusz Wideryński, prezes Okręgu Warszawskiego Związku Polskich Artystów Fotografików: Nie tylko litewskich. To dziś przedstawiciel światowej klasyki fotografii. Wernisaż "Jean Paul Sartre i Simone de Beavoir" to niecodzienna okazja spotkania się z nim twarzą w twarz.

Sutkus to wszechstronny artysta. Słynie jednak głównie z dokumentów z pogranicza reportażu. Co zobaczymy na wystawie, która odbywa się w ramach Warszawskiego Lata Fotografii?

Zdjęcia powstałe w 1965 r. podczas pobytu na Litwie Sartre'a i de Beavoir. Co ciekawe, podczas podróży po kraju Sartre długo nie akceptował obecności fotografa. Dopiero gdy zaczął traktować Sutkusa nie jako fotografika, lecz literata, udało im się nawiązać kontakt. Efektem wspólnej wyprawy jest niezwykle bogata kolekcja zdjęć. My zaprezentujemy ponad 30 najważniejszych.

Będzie wśród nich także to zdjęcie, które posłużyło za model do rzeźby Sartre'a, stojącej w Paryskiej Bibliotece Narodowej?

Oczywiście. Nie mogłoby go zabraknąć.

Stara Galeria ZPAF, pl. Zamkowy 8, wernisaż o godz. 18.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji