Artykuły

Unikatowa książka o teatrze

Opisanie historii Opolskiego Teatru Lalki i Aktora zajęło ponad 100 stron. Książka została wydana w liczbie 1100 egzemplarzy, jednak w księgarniach nie można jej kupić. Ale można ją jeszcze zdobyć w teatrze. To okolicznościowa publikacja wydana przez Opolski Teatr Lalki i Aktora z okazji 70-lecia jego działalności. Książka ciekawa, pełna wdzięku, ujmująca - pisze Beata Łabutin w Gazecie Wyborczej - Opole.

Ale i pełna rzeczowych informacji, ważnych faktów i dat (teksty napisali Henryk Jurkowski i Alfred Wolny), a przede wszystkim przepięknych nastrojowych fotografii. To właśnie one wydają się być najmocniejszą stroną publikacji. Oddają codzienną pracę nad spektaklem, nad jego przygotowaniem, nad dopieszczeniem. Przedstawiają też samą prezentację przed publicznością - moment dla aktorów i twórców najważniejszy. Znajdziemy w książce zdjęcia projektów kostiumów, masek, lalek i plakatów, słowem - przekrój tego, co na życie teatru się składa. Najnowsza publikacja wydana przez OTLiA to idealna lektura dla miłośnika teatru, nie tylko lalkowego.

"Siedemdziesiąt lat w ludzkiej perspektywie to dużo - to całe życie. Siedemdziesiąt lat w perspektywie opolskiego teatru lalek to znaczący okres, w którym z ziarna zasianego w Opolu przed wojną na ulicy Mikołowskiej 48 (wówczas Nikolaistrasse) przez snycerza i lalkarza amatora, społecznika - Alojzego Smolkę wyrosło dorodne drzewo".

Te słowa ze wstępu autorstwa Zbigniewa Bitki, kierownika literackiego teatru, mówią właściwie wszystko o tym, co spodziewamy się znaleźć w pięknie wydanej publikacji. Znajdziemy tam bowiem trochę historii, trochę sentymentów, nieco wspomnień czy anegdot.

Stroną redakcyjną zajął się właśnie dr Zbigniew Bitka, opracowaniem graficznym Andrzej Czyczyło.

Książkę liczącą ponad sto stron wydano w liczbie 1100 egzemplarzy na kredowym papierze, bardzo starannie, przy wykorzystaniu dofinansowania z budżetu miasta Opola Niestety, nie można jej po prostu kupić w księgarniach. Większość egzemplarzy rozdano i rozesłano bezpłatnie przyjaciołom teatru, zaprzyjaźnionym instytucjom i bibliotekom z okazji jubileuszu, część nakładu natomiast pozostała w teatrze. Jeśli ktoś jest bardzo zdeterminowany, może wyprosi tam jeden egzemplarz dla siebie... Warto spróbować.

"Ludzie i Lalki. Opowieści o Teatrze"

Henryk Jurkowski, Alfred Wolny

Opolski Teatr Lalki i Aktora

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji