Artykuły

Lublin. Urodziny Brunona z Drohobycza

Ponad 200 obrazów, akwarel, grafik i fotografii znajdzie się wystawach przygotowywanych w Lublinie z okazji 116. urodzin pisarza i artysty Brunona Schulza [na zdjęciu].

Nic nie wiadomo, aby autor "Sklepów cynamonowych" i "Sanatorium pod klepsydrą" był choćby przejazdem w Lublinie, natomiast publikował swe opowiadania w chełmsko-lubelskiej "Kamenie" (jak Józef Czechowicz), a rękopisy przesłane do tego czasopisma okazały się jedne, jakie z dorobku Schulza przetrwały wojnę. Niemniej w Lublinie Bruno Schulz bywał ciągle obecny w inny sposób, choćby dzięki środowisku schulzologów pod przywództwem prof. Władysława Panasa i prof. Małgorzaty Kitowskiej-Łysiak, a teraz również z tego powodu, że powstałe niedawno w Lublinie Stowarzyszenie Festiwal Brunona Schulza było polskim współorganizatorem III. Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu na Ukrainie (w ostatnim tygodniu maja 2008), któremu patronował Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP oraz Konsul RP we Lwowie.

Urodziny Brunona Schulza są okazją do pokazania w Lublinie wystaw, jakie w czasie niedawnego festiwalu stowarzyszenie przygotowało w Drohobyczu. Zresztą już przed sześciu laty 110. urodziny pisarza świętowano w Lublinie bardzo widowiskowo: po Starym Mieście jeździła dorożka z samym Wielkim Brunonem w otoczeniu muz i w towarzystwie kapeli ludowej grającej... klezmerskie standardy, po czym odbyło się artystyczne "pępkowe" na deptaku.

Tegoroczne urodziny Brunona Schulza, przypadające 12 lipca, będą w Lublinie obchodzone jednak w czwartek, 10 lipca - i to w kilku miejscach. Najpierw o godz. 16 w filii nr 21 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego na Rynku Starego Miasta otwarta zostanie wystawa przekładów Schulza (jego prozę przełożono na prawie 40 języków świata, książki pochodzą ze zbiorów Polonistycznego Centrum Naukowo-Informacyjnego uniwersytetu w Drohobyczu) oraz wystawę o związkach pisarza z regionem lubelskim. Będzie tort urodzinowy, być może pojawi się i sam Schulz w dorożce, zapowiadane są i inne niespodzianki. Jedną z nich z pewnością będą materiały dokumentalne na temat "Kameny" i Schulza, udostępnione dzięki uprzejmości biblioteki i muzeum w Chełmie oraz Florentyny Radwańskiej, bratanicy żony współzałożyciela "Kameny" Zenona Waśniewskiego.

Następnie o godz. 17 w galerii Wojewódzkiego Ośrodka Kultury odbędzie się wernisaż fotografii prezentowanych wcześniej w Drohobyczu: Roberta Chudzyńskiego (Płońsk), Jurija Kowalczyka i Zgromadzenia Artystycznego "Biały Kwadrat" (Lwów) oraz Loli Kantor (USA). Tę wystawę organizuje wespół ze Stowarzyszeniem Festiwal Brunona Schulza - Lubelskie Towarzystwo Fotograficzne.

Natomiast o godz. 18 zwieńczenie urodzin - fanów Schulza czeka wernisaż wielkiej wystawy malarstwa, grafik i akwareli w galerii Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej (przy ul. Narutowicza 2). Na wystawie "Miedzy ilustracją a sztuką" w galerii WBP znajdzie się ponad 140 prac, których autorami są: Marian Bocianowski - grafika, Mariusz Drzewiński - malarstwo, Dieter Judt - grafika, rysunek, Piotr Łucjan - malarstwo, rysunek, Bartłomiej Michałowski - akwarela, Stanisław Ożog - grafika, Witalij Sadowski - malarstwo, Marek Szmidel - malarstwo. Będzie to chyba największa ekspozycja w Polsce, prezentująca schulzowskie inspiracje w sztuce. Uzupełnią ją pokazy wideo z Festiwalu w Drohobyczu (w tym - z premiery spektaklu poetycko-muzycznego Jurija Andruchowycza, najwybitniejszego współczesnego poety i pisarza ukraińskiego, oraz wrocławskiej grupy Karbido). Zapowiedziano również... pępkowe. Na zakończenie dnia, ok. godz. 19.30, zaprasza na piknik artystyczny do swych wnętrz Klub "Alchemia" przy ul. Złotej.

Urodzinowe wydarzenia, przygotowane w ramach projektów "bruno4ever" i "Arka wyobraźni Brunona Schulza", wspierane są finansowo z dotacji miasta Lublin.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji