Artykuły

Wrocław. Walka tenorów pod katedrą

Trzech młodych, lecz już oklaskiwanych na wielu scenach śpiewaków zmierzy się we wtorek na Ostrowie Tumskim podczas kończącego Święto Wrocławia turnieju tenorów.

Janusz Telejko, wicedyrektor Radia Rodzina, organizator i reżyser koncertu: - Uważamy, że muzyka operowa powinna od czasu do czasu wyjść do ludzi. Ten koncert jest też odpowiedzią na prośby tej części publiczności, która chce, by podczas Święta Wrocławia brzmiała nie tylko muzyka rozrywkowa.

Koncert rozpocznie uwertura z opery "Nabucco", chwilę później z wieży katedry zostanie odegrany hejnał. Gdy zapadnie zmrok, zapłoną pochodnie i rozpocznie się właściwa część wieczoru. Arie z oper Giuseppe Verdiego i Giacomo Pucciniego - a więc żelazny punkt repertuaru wszystkich oper - zaprezentują trzej młodzi tenorzy: Pavlo Tolstoya, solista opery w Bydgoszczy (do niedawna gwiazda sceny we Wrocławiu), Rafał Bartmiński [na zdjęciu] z warszawskiego Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie oraz Przemysław Borys, niedawny absolwent wrocławskiej Akademii Muzycznej.

Śpiewakom towarzyszyć będzie Orkiestra Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze pod dyrekcją Francesco Bottigliero, dyrygenta, pianisty i kompozytora współpracującego na co dzień z Operą Wrocławską.

Telejko: - Nie będzie jury, a tenorzy będą zmagać się o uznanie publiczności. Nagrodą będą jak najdłuższe brawa. Jeżeli nasz pomysł się przyjmie, powtórzymy turniej za rok.

Na zakończenie koncertu zabrzmi bodaj najsłynniejsza pieśń świata - "O sole mio". Oprócz biorących udział w zawodach tenorów włączą się do jej wykonania prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz i przewodnicząca rady miasta Barbara Zdrojewska. Pieśń zostanie odśpiewana z polskimi słowami z refrenem: "Słońce Wrocławia co pięknie lśnisz...". Wieczór zwieńczy pokaz sztucznych ogni.

Wtorkowy koncert na Ostrowie Tumskim rozpocznie się o godz. 21. Wstęp wolny

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji