Artykuły

Białystok. Dyrektor Waszkiel dziękuje swoim poprzednikom

Białostocki Teatr Lalek obchodzi jubileusz 55-lecia

BTL należy do najstarszych i najważniejszych polskich teatrów lalek. Jest jedynym w kraju teatrem o profilu lalkowym, dla którego miasto zbudowało oddzielną siedzibę. Od 2005 roku kieruje nim Marek Waszkiel [na zdjęciu].

W sobotę wieczorem odbędzie się premiera filmu Jerzego Zińczuka i Wiesława Gromko, poświęconego BTL, jego aktorom, prezentującego proces powstawania przedstawienia teatralnego w teatrze lalkowym, a także wernisaż wystawy graficzno-fotograficznych kolaży Andrzeja Dworakowskiego, przedstawiających wybrane spektakle z minionych 55 lat działalności teatru.

Jak powiedział PAP dyrektor BTL Marek Waszkiel, nie wystarczy być teatrem instytucjonalnym, by przyciągać widzów na spektakle. Jego zdaniem, prawdziwym atutem kolejnych dyrektorów placówki była pasja, z którą wykonywali swoją pracę.

- Każdy z dyrektorów, a nie było ich wielu, ma jakieś niezwykłe zasługi. Piotr Sawicki, pierwszy dyrektor i twórca tego teatru - że w ogóle zdobył się na ten gest, że doprowadził do upaństwowienia placówki; Joanna Piekarska - że wyniosła ten teatr poza Białystok; Krzysztof Rau - że zbudował ten teatr, budynek i zespół, który do dzisiaj jest i który stał się najważniejszym, najsilniejszym zespołem lalkarskim w Polsce, a może nie tylko lalkarskim; Wojtek Kobrzyński i Wojtek Szelachowski zbudowali z kolei jakby pewien inny nurt w tym teatrze, otworzyli go na inną publiczność, inny repertuar, no a ja spijam miód i śmietankę z tego wszystkiego, co moi poprzednicy zrobili - powiedział Waszkiel.

Za kadencji obecnego dyrektora zespół BTL zaczął regularnie wyjeżdżać na tournee i międzynarodowe festiwale oraz współpracować z zagranicznymi teatrami i artystami, m.in. wybitnym reżyserem lalkowym i twórcą lalek Frankiem Soenhle. W ostatnich latach BTL zaczął też wspomagać i promować młode grupy teatralne, m.in. utytułowaną już w kraju i poza nim Kompanię Doomsday.

Białostocki Teatr Lalek powstał w 1953 roku z inicjatywy Piotra Sawickiego. Z teatrem współpracowali znakomici polscy artyści, m.in. Jan Wilkowski i Adam Kilian, Jan Dorman, Leokadia Serafinowicz i Wojciech Wieczorkiewicz, Andrzej Dziedziul, Piotr Tomaszuk i Tadeusz Słobodzianek. Jest pierwszym i do tej pory jedynym polskim teatrem lalek, dla którego miasto wybudowało (w 1979 r.) specjalnie zaprojektowany budynek, dziś mieszczący trzy Sceny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji