Artykuły

Warszawa. Smok i pchła w centrum

Sprytna pchła z wiersza Jana Brzechwy i smok, który zamiast ziać ogniem, sypie zagadkami, wystąpią w weekend na ulicznych scenach. Z tak zabawnymi bohaterami teatry pod chmurką przyniosą uśmiech dzieciom w każdym wieku.

Zielony, skrzydlaty i bardzo sympatyczny Obibok nie mógł sobie wymarzyć lepszego miejsca na niedzielną prezentację. Na tle królewskiego zamku smok wygląda przecież najlepiej. Choćby nawet był tak niegroźny i - powiedzmy to bez ogródek - równie ospały jak bohater bajki według scenariusza i w reżyserii Marka Bartkowicza.

Obibok niewiele ma cech znanego z warszawskiej legendy Bazyliszka. Nie przypomina też smoka spod Wawelu. A jednak historia o nim nawiązuje do dziejów krakowskiego krewniaka. W przedstawieniu smokowi towarzyszą: Król (Jacek Jarosz), Królewna (Ewa Grzymkowska) i Szewczyk (Jarosław Witaszczyk).

Bohaterowie uwikłani są w historyjkę pełną żartów, zagadek i wpadających w ucho piosenek. Sympatyczny smok (którego gra Sławonir Holland) bardzo dobrze znany jest dzieciom. Nie tylko z gier edukacyjnych, ale też ze spektakli pokazywanych już nieraz w fosie przy placu Zamkowym. Teraz Obibok pojawi się w odmienionej dekoracji.

W całkiem nowym otoczeniu zjawi się też Pchła Szachrajka. Kuta na wszystkie "chude nóżki" bohaterka wystąpi na ruchliwym placu Konstytucji. W zabawnym familijnym spektaklu Teatru Polonia odtwórczyni tytułowej roli Cynthii Kaszyńskiej będą towarzyszyć: Jolanta Żółkowska, Józef Mika i Dariusz Błażejewski.

Przedstawienie przypomni widzom małą elegantkę w purpurowych rękawiczkach i żakieciku z liliowego pluszu, której perypetie bawią kolejne pokolenia polskich dzieci. Osóbkę śpiewającą pięknie... z playbacku, zjadającą krem z 30 rurek, a płacącą za jedną. I tę, która do wielkanocnej baby, zamiast rodzynek, potrafi wrzucić nuty z "Marsza żołnierzy".

- "Bajka o smoku Obiboku", Zamek Królewski, pl. Zamkowy 1, wstęp wolny, niedziela (15.06), godz. 11 i 13.

- "Pchła Szachrajka", pl. Konstytucji, wstęp wolny, sobota (14.06) - niedziela (15.06), godz. 12.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji