Artykuły

Tadeusz Pelc nie żyje

Dnia 3 czerwca br. w wieku 83 lat zmarł TADEUSZ PELC, aktor, od początku swojej artystycznej kariery związany z Teatrem im. Horzycy w Toruniu. W latach 90. przeszedł na zasłużoną emeryturę.

Urodził się 22 grudnia 1924 roku w Starogardzie Gdańskim. Jako harcerz ochotnik brał udział w kampanii wrześniowej. Zesłany w 1942 roku na przymusowe roboty do Niemiec, wrócił do Polski w 1947 roku, dwa lata później zdał maturę w Tczewie. Od 1949 roku jednocześnie studiował w Państwowej Wyższej Szkole Aktorskiej i Filmowej im. L. Schillera w Łodzi na Wydziale Aktorskim, w Konserwatorium na Wydziale Wokalnym, w Szkole Baletowej i dwuletniej Wyższej Szkole dla Reżyserów Teatrów Ochotniczych i Widowiskowych. W 1953 roku otrzymał dyplomy ukończenia wszystkich wyżej wymienionych uczelni.

Po ukończeniu studiów zaangażował się w Toruniu w Teatrze Ziemi Pomorskiej i Toruniowi pozostał wierny do końca. Czuł się świetnie zarówno w rolach komediowych (Alfons Fikalski w "Domu otwartym", Doktor Gajus w "Wesołych kumoszkach z Windsoru", Doktor Kos w "Jadzia wdową", Kapelan w "Damach i huzarach"), jak i w dramatycznych (Król Jan Kazimierz w "Mazepie", Enrico w "Kluczu od przepaści", Błazen w "Horsztyńskim").

Wziął udział w paru polskich filmach fabularnych i oświatowych: "Młodość Chopina", "Sprawa do załatwienia", "Robinson warszawski", "Przygoda na Mariensztacie".

Przez całe swoje młodzieńcze i dorosłe życie oddawał się pracy społecznej, działał w wielu organizacjach młodzieżowych, był harcmistrzem Polski Ludowej, nauczycielem w szkołach i współpracownikiem kuratorium, opracowywał i reżyserował wielkie widowiska plenerowe.

W 1969 roku na Festiwalu Teatrów Polski Północnej w Toruniu otrzymał nagrodę aktorską za rolę Papieża w "Kordianie" Słowackiego, w tym samym roku nagrodę Ministra Kultury i Sztuki, w 1970 roku Złoty Krzyż Zasługi oraz Złotą Odznakę Związku Młodzieży Polskiej, w roku 1973 Nagrodę II Stopnia Ministerstwa Oświaty i Wychowania oraz "Medal Kopernikański", w 1977 roku medal "Za Zasługi dla Obronności Kraju", w 1978 roku otrzymał odznakę "Zasłużony Działacz Kultury"., w 1979 roku Nagrodę II Stopnia Ministerstwa Oświaty i Wychowania za osiągnięcia w pracy dydaktycznej i wychowawczej.

W latach 90-tych przeszedł na zasłużoną emeryturę.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji