Artykuły

Warszawa. Doroczne Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Adam Hanuszkiewicz, Maja Komorowska, Krzysztof Penderecki oraz Ludwik Jerzy Kern znaleźli się wśród laureatów 12. edycji Dorocznych Nagród Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w sobotę na Zamku Królewskim w Warszawie. Gościem honorowym był marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, który pogratulował artystom dotychczasowych dokonań.

Minister kultury Bogdan Zdrojewski ocenił, że coroczna uroczystość to jeden z dni kultury, - które powinny się rozszerzać na cały rok". "Dziękuję za trwałość efektu państwa działań - powiedział minister, dodając, że działalność twórcza i edukacyjna artystów buduje dziedzictwo kulturowe Polski.

Teresa Budzisz-Krzyżanowska, aktorka, obecnie wykładowca Akademii Teatralnej w Warszawie, uhonorowana została nagrodą w kategorii teatr. Nagrodę otrzymała także aktorka teatralna i filmowa Maja Komorowska (na zdjęciu). Artystka od 1972 roku związana jest z warszawskim Teatrem Współczesnym. Karierę filmową rozpoczęła w 1971 r., grając w "Życiu rodzinnym" Krzysztofa Zanussiego.

Reżyser, scenarzysta i producent filmowy Tadeusz Chmielewski otrzymał nagrodę w dziedzinie filmu. Twórca takich filmów jak "Ewa chce spać" i "Nie lubię poniedziałku", napisał też scenariusz do uhonorowanego trzema Orłami filmu "U pana Boga za piecem".

Nagrodę w kategorii film odebrał również scenograf, absolwent warszawskiej ASP, Allan Starski - autor scenografii wielu filmów Andrzeja Wajdy i laureat Oscara, wraz z Ewą Braun, za scenografię do filmu "Lista Schindlera" w reż. Stevena Spielberga.

W kategorii "muzyka" nagrodzono kompozytora, dyrygenta i pedagoga Krzysztofa Pendereckiego. Kompozycje Pendereckiego znane są na całym świecie; jego dzieła wykonywali m.in. Isaac Stern i Mścisław Rostropowicz. Jako dyrygent Penderecki występuje z czołowymi orkiestrami świata nieprzerwanie od 1972 roku. Nagrodę za artystę odebrała żona - Elżbieta Penderecka.

W tej kategorii doceniono także dyrygentkę i kierownika artystycznego Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia "Amadeus" - Agnieszkę Duczmal oraz muzykologa, prof. Instytutu Muzykologii UW, kierownika Zakładu Teorii i Estetyki Muzyki prof. Zofię Helman-Bednarczyk.

Poeta, satyryk, dziennikarz, autor zbiorów wierszy, skeczy i książek dla dzieci Ludwik Jerzy Kern został uhonorowany nagrodą w sekcji literatura. Nagrodę odebrała za niego żona - Marta Stebnicka.

W tej kategorii doceniono także poetę, eseistę, krytyka literackiego Piotra Matywieckiego. Jego monografia "Twarz Tuwima" stała się jedną z najważniejszych wydawnictw 2007 roku.

Prof. Tadeusz Dominik odebrał nagrodę za działalność w dziedzinie sztuk plastycznych. Dominik - malarz i grafik - w swojej twórczości zajmuje się pejzażem oraz tkaniną artystyczną i ceramiką. W tej samej kategorii uhonorowano także prof. Andrzeja Kostołowskiego - historyka sztuki i leśnika z wykształcenia, autora wielu studiów monograficznych m.in. o Witkacym.

W sekcji sztuka ludowa doceniono Annę Staniszewską - artystkę ludową, hafciarkę łowicką, która od 14. roku życia kultywuje rodzinne tradycje rękodzieła ludowego.

W sekcji upowszechnianie kultury doceniono Krzysztofa Drobę - teoretyka kultury i krytyka muzycznego, związanego od 1972 roku z macierzystą uczelnią - Akademią Muzyczną w Krakowie, jako jej wykładowca.

W kategorii ochrony dziedzictwa kultury nagrodę wręczono dr Marii Bokszczanin, filologowi polskiemu, badaczce historii literatury polskiej, znawczyni życia i twórczości Henryka Sienkiewicza, która opracowała całość jego korespondencji.

Doroczna Nagroda Honorowa za całokształt twórczości w dziedzinie działalności kulturalno-edukacyjnej została przyznana Stowarzyszeniu Bibliotekarzy Polskich.

Minister kultury zdecydował także o przyznaniu dodatkowej Nagrody Honorowej w kategorii teatr - dla Adama Hanuszkiewcza "za zasługi dla polskiego i światowego teatru". Nagrodę odebrała żona Hanuszkiewicza.

Kandydaci do Nagród Ministra Kultury są zgłaszani przez instytucje kultury, szkoły wyższe, związki twórcze i kulturalne oraz grupy osób reprezentujących środowiska artystyczne. Laureatów wybiera jury złożone z przedstawicieli środowisk twórczych.

Nagrody w latach minionych odebrali m.in. Henryk Mikołaj Górecki, Maria Fołtyn, Julia Hartiwg, Zbigniew Herbert, Gustaw Holoubek, Jacek Kaczmarski.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji