Artykuły

Gdańsk. Kolektyw Good Girl Killer zatańczy Sheparda

13 czerwca w klubie Żak odbędzie się premiera "Akcji" teatru Good Girl Killer w choreografii i z udziałem Magdy Jędry, Anny Steller, Grzegorza Welizarowicza i Krzysztofa Leona Dziemaszkiewicza [na zdjęciu].

"Akcja" jest drugą pełnometrażową produkcją kolektywu taneczno/performersko/muzycznego Good Girl Killer, powstała w oparciu o dramat Sama Sheparda o tym samym tytule. GGK próbują odczytać dramat wykorzystując taniec, muzykę, rytm, wizualizacje, samplujac fragmenty tekstu w oryginale i w tłumaczeniu. Widzowie będą mieli okazję wejść na chwilę do samotnego domu na rubieżach cywilizacji. Spotkają tam czwórkę bohaterów czekających na świąteczny obiad. Postaci w stanie podwyższonej aktywności emocjonalnej, są rozdarte pomiędzy swoim "ja" wewnętrznym, a powłoką zewnętrzną - informują wykonawcy.

Dramat Sheparda miał swoja premierę w 1975 roku w Nowym Jorku. Była to bodaj jedyna sztuka pisarza, która nie spotkała się z pozytywną reakcją zarówno krytyki jak i publiczności. Mówiło się, że jest zbyt nieprzystępna i absurdalna. Dopiero po czasie okrzyknięto ją jedną z najważniejszych sztuk amerykańskich lat 70. XX wieku. Shepard analizuje moment przekraczania granicy pomiędzy skrajnymi stanami własnego "ja". Pod pozornym bezruchem pulsuje rytm napiętej, wytężonej obecności bohaterów i ich duchowej absencji - informuje grupa Good Girl Killer.

GGK pragnie stworzyć w "Akcji" teatralno-performerską sytuację mówiącą o niemożności ucieczki od własnej krwi, od własnej tożsamości i o ludzkiej niezgodzie na taką determinację.

O zespole:

Zespół Good Girl Killer został założony w 2005 roku przez trójmiejskich artystów: Magdę Jędrę, Zbigniewa "Zibiego" Bieńkowskiego, Annę Steller i Grzegorza Welizarowicza. Podejmujemy działania artystyczne i nie tylko, które, formalnie i ideowo zacierają granice pomiędzy sztukami, nie czynią rozgraniczenia na kulturę "wysoką" i "popularną", korzystają z wynalazków technologii i z sentymentem odwołują się do przeszłości.

Stylistyka, którą się posługujemy, określa nas samych, nasze doświadczenia, przemyślenia; jest szczerym odbiciem naszych fascynacji i różnorodnych eksperymentów, którym poddawaliśmy się i nadal poddajemy.

Pierwszy spektakl grupy - "Good Girl Killer" miał swoją premierę w marcu 2005 roku na scenie teatralnej Klubu Żak. Dotychczas prezentowany był na kilku festiwalach w Polsce, m.in.: "Body - Mind" w Warszawie, "Heineken Open'er Festiwal" w Gdyni, Miedzynarodowy Festiwal Teatralny "Malta" Festiwal Teatralny "Four Days" w Pradze a także doczekał się realizacji telewizyjnej w TVP Kultura.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji