Artykuły

Płock. Bułhakow i Eurypides u Szaniawskiego

Są jeszcze bilety na dwa spektakle Sceny Polskiej Teatru Czeskiego z Cieszyna i ich "Mistrza i Małgorzatę" [na zdjęciu].

Przedstawienie wyreżyserował Bogdan Kokotek, kierownik artystyczny Sceny Polskiej Teatru Cieszyńskiego od lat związany także z teatrem w Płocku. Scenografia i kostiumy to dzieło Krzysztofa Małachowskiego, muzykę napisał Zbigniew Siwek. Scena Polska Teatru Cieszyńskiego w czwartek i piątek o godz. 19 pokaże swoją wersję losów Mistrza, jego ukochanej i Jeszui Ha-Nocri. Spektakl poprzedza dobra sława, poza tym Bułhakowa nigdy za wiele. Tak więc warto wygospodarować 30 zł (tyle kosztuje bilet) i wybrać się do płockiego teatru.

Dla rozwiania jakichkolwiek wątpliwości - do Płocka przyjeżdża Teatr Czeski, ale jego Polska Scena. Przedstawienie będzie więc od początku do końca w naszym ojczystym języku.

W czwartek mamy w mieście jeszcze jedno teatralne wydarzenie. Scena "off off" przy 3 Maja 18 (czyli rodzima scena stowarzyszenia Teatr Per Se) zaprasza na "troja N-ki" Eurypidesa. Spektakl przygotował Przemysław Pawlicki, aktor płockiego teatru, i dowodzona przez niego grupa młodzieży ze stowarzyszenia Per Se.

Od marca wspólnie pracowali nad tekstem z V wieku przed naszą erą. - Ale to nie będzie żadna ramota - zastrzega Pawlicki. - Adaptacja wyszła spod ręki Sartre'a, chór występuje tylko w jednej ze scen. "troja N-ki" to w swej wymowie rzecz bardzo współczesna, opowiada o kobietach rzuconych w konflikt wojenny.

Akcja rozgrywa się tuż po wojnie trojańskiej w obozie uchodźców. Trojańskie kobiety - królowa, oderwana od rzeczywistości Kasandra, niewierna Helena - oczekują na przybycie greckich żołnierzy. Przygotowują się do niewoli.

- Wybraliśmy ten tekst właśnie ze względu na jego otwartą formułę. Możemy bawić się konwencją, nawiązywać do antyku w rytm współczesnej muzyki elektronicznej - opowiada Przemysław Pawlicki.

Spektakl zaczyna się o godz. 19, wstęp jest wolny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji