Artykuły

Toruń. Łotysze i Niemcy najlepsi na Kontakcie

Teatr Nowy z Rygi zwyciężył 18. edycję festiwalu teatralnego Kontakt. Pokazał w Toruniu "The Sound of Silence" [na zdjęciu] w inscenizacji Alvisa Hermanisa.

Grand prix w wysokości 20 tys. zł ufundował marszałek województwa kujawsko-pomorskiego. Łotewski reżyser, którego spektakle w zeszłorocznej edycji imprezy zdominowały konkurs, tym razem znów wróci do Rygi z największą liczbą nagród. Jury uznało go za najlepszego reżysera festiwalu. Jego przedstawienie dostrzegli też dziennikarze akredytowani przy Kontakcie. - Pragnę przypomnieć, że przed 14 laty prezentowałem swój spektakl w Toruniu i to był mój pierwszy w karierze wyjazd na zagraniczny festiwal - mówił laureat.

Drugie miejsce w konkursie i 15 tys. zł przypadło Berlińczykom z Schaubühne am Lehniner Platz, którzy na Kontakcie zaprezentowali "Upiory" Henryka Ibsena w reżyserii Szwajcara Sebastiana Nüblinga. Na podium znalazł się jeszcze Teatr NO99 z Tallina. Estończycy otrzymali 8 tys. zł za "GEP czyli Gariaczije Estonskije Parni" w reżyserii Tiita Ojasoo.

"Gazeta Wyborcza" ufundowała nagrodę za najlepszą męską kreację aktorską. Zdobył ją Andrzej Wichrowski za rolę Ignacego (Ojca i Króla) w przedstawieniu "Ślub" Teatru im. Jaracza w Łodzi. Najlepszą aktorką została zaś Bibiana Beglau, która wcieliła się w rolę Heleny Alving, w "Upiorach", w wykonaniu berlińskiej sceny. Nagrodę dla najlepszego młodego artysty festiwalu jurorzy zdecydowali się przyznać zespołowi aktorskiemu z Niewielkiego Teatru Dramatycznego Lwa Erenburga z Sankt Petersburga, który pokazał w Toruniu "Iwanowa" na podstawie sztuki Antoniego Czechowa.

Nagrodę za najlepszą scenografię otrzymała Muriel Gerstner za "Upiory", a Estończycy z Teatru NO99 i ich "GEP" zdobyli laury jako twórcy przedstawienia o "wysokiej urodzie plastycznej". Jury wskazało zwycięzcę w kategorii "oryginalna formuła teatru" - przedstawienie "Noc po dniu" Tima Etchellsa w wykonaniu teatru Victoria z Gandawy. Najciekawszą oprawę dźwiękową spektaklu przygotował Aleksander Żurawliow, kompozytor muzyki do sztuki "Tajbele i demon" Wielkiego Teatru Lalek w Sankt Petersburgu.

W tym roku o festiwalowe nagrody walczyło 13 teatrów z 11 krajów europejskich. Spektakle oceniło międzynarodowe jury w składzie: Constant Meijers (Holandia), Thomas Irmer (Niemcy), Istvan Pinczes (Węgry), Beata Guczalska (Polska) i Ramune Marcinkeviciute (Litwa). Festiwal rozpoczął się 24 maja i trwał tydzień.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji