Artykuły

Toruń. Teatr Nowy z Rygi zwycięzcą Kontaktu

Spektakl "Brzmienie ciszy" w wykonaniu artystów Teatru Nowego w Rydze zdobył pierwszą nagrodę 18. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Kontakt" w Toruniu.

Zwycięską sztukę przygotował Alvis Heramanis, który zdobył też nagrodę dla najlepszego reżysera festiwalu. Spektakl "Brzmienie ciszy" również otrzymał nagrodę dziennikarzy.

Drugą nagrodę przyznano przedstawieniu "Upiory" (na zdjęciu) w reżyserii Sebastiana Nüblinga z Teatru Schaubühne am Lehniner Platz w Berlinie. Trzecia nagroda przypadła spektaklowi "GEP czyli Gariaczije Estonskije Parni" w reżyserii Tiity Ojasoo z Teatru NO99 z Tallina.

Najlepszą aktorką festiwalu uznano Babianę Begalau za rolę Heleny Alving w nagrodzonym spektaklu z Berlina, a najlepszym aktorem - Andrzeja Wichrowskiego Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi za rolę Ignacego (Ojca i Króla) w przedstawieniu "Ślub".

Za najlepszą scenografię nagrodzono Mauriela Gestnera z Muriel Gerstener z berlińskiego teatru, a za najlepszą oprawę dźwiękową Aleksandra Żurawliowa, który skomponował muzykę do sztuki "Tajbele i demon" zaprezentowaną przez Wielki Teatr Lalek w Sankt Petersburgu.

Podczas festiwalu zaprezentowano 13 przedstawień konkursowych z 10 krajów, które jury w składzie: Beata Guczalska (Polska), Tomas Imer (Węgry), Ramune Marcinkieviciute (Litwa), Constant Meijers (Holandia) i Istvan Pinczes (Węgry).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji