Artykuły

Poznań. Wielkie czytanie "Pana Tadeusza"

W niedzielę 1 czerwca na Starym Rynku w Poznaniu, przed ratuszem po hejnale o godz. 12, rozpocznie się wielkie czytanie "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza.

Jest tyle Poznania i Wielkopolski w "Panu Tadeuszu", a Mickiewicza w nas, że już to wystarczy jako uzasadnienie wielkiego publicznego czytania tego arcydzieła na poznańskim Starym Rynku. Rok temu w całej Polsce głośno było o pierwszym czytaniu "Pana Tadeusza" przez jednego aktora - Andrzeja Seweryna. Pomysłodawca i realizator tego przedsięwzięcia, poznański reżyser Przemysław Basiński - twórca VERBA SACRA wraca do tego tematu w nowej formule.

Tym razem nie wielkie aktorskie sławy, ale zwykli ludzie są zaproszeni do udziału w tym przedsięwzięciu, tak jak marzył Mickiewicz. Chcemy stworzyć żywą społeczność, która odnajduje radość we wspólnocie głośnego czytania. Zapraszamy wszystkich - rodziny, młodzież, dzieci, polityków, artystów, ludzi nauki i wiary, dziennikarzy, rzemieślników - każdego kto tego dnia znajdzie się na poznańskim Starym Rynku. Przypominając sobie to co o nas napisał Mickiewicz w Księdze VII - Rada, nabieramy uzasadnionej ochoty do promowania Poznania jako Europejskiej Stolicy Kultury:

A jenerał Dąbrowski wpada do Poznania

I cesarski przynosi rozkaz: do powstania!

W tydzień jeden, tak lud nasz Prusaków wychłostał

I wygnał, na lekarstwo Niemca byś nie dostał!

Spotykamy się w niedzielę 1 czerwca przed ratuszem po hejnale o godz. 12. Niech każdy przyniesie ze sobą "Pana Tadeusza" ze swojej biblioteki rodzinnej. Będzie to pierwszy na świecie zjazd Panów Tadeuszów - egzemplarzy różnych wydań przyniesionych specjalnie na tę okazję. Na początek powitalny polonez i wspólne odczytanie inwokacji z Księgi I przez wszystkich uczestników. Potem uroczyste przejście przy dźwiękach poloneza do Wagi Miejskiej, gdzie przy specjalnym pulpicie czytanie będzie kontynuowane.

Czytanie będzie relacjonowane przez Radio Merkury.

O godz. 22 - uroczyste zakończenie całości polonezem wokół Starego Rynku.

Każdy z uczestników otrzyma pamiątkowy certyfikat - okolicznościową pieczęć w swoim egzemplarzu. Dla tych, którzy nie mają Pana Tadeusza uruchomimy specjalne stoisko, na którym można nabyć książkę.

Organizatorem czytania jest Stowarzyszenie Edukacyjne MCA, Radio Merkury, studenci Wydziału Fizyki UAM, Towarzystwo Przyjaciół Wilna i Ziemi Wileńskiej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji