Artykuły

Kraków. Studenci z Olsztyna w Łaźni Nowej

W poniedziałek i wtorek w Łaźni Nowej wystąpią studenci Studium Aktorskiego przy Teatrze im. Jaracza w Olsztynie. Pokażą dwa spektakle dyplomowe - w poniedziałek "Ćwiczenia z Witkacego: Wariat i zakonnica" [na zdjęciu], a we wtorek "Jak wam się podoba" Szekspira. Obydwa spektakle rozpoczynają się o godz. 18.

Komedię Szekspira (w przekładzie Stanisława Barańczaka) wyreżyserował Szymon Kuśmider.

"Dyplomowe przedstawienie Jak wam się podoba Williama Szekspira jest pełne wdzięku, ruchu i muzyki, a przy tym niepozbawione głębszych

treści, które niesie ta baśniowa, ale i przewrotna opowieść. (...) W warstwie teatralnej reżyser Szymon Kuśmider z Krakowa umieścił swój Ardeński Las gdzieś między Kabaretem Starszych Panów a commedią dell'arte, co spektaklowi wyszło na dobre. Są piosenki, i gra na (umownym) fortepianie, klownada i przebieranki. Książę uzurpator przypomina nieco Geronta z Szelmostw Skapena, pozostałe postaci też są narysowane mocną kreską. Ale młodzi aktorzy radzą sobie na scenie dobrze, zarówno głosowo, jak i ruchowo, trzymają tempo. Przedstawienie nie nudzi, a czasem wręcz zaskakuje udanymi efektami. Jest to teatr solidny, w którym reżyser ufa tekstowi, a jednocześnie twórczo do niego podchodzi" - pisała po premierze Ewa Mazgal w "Gazecie Olsztyńskiej"

Scenografię zaprojektowała Barbara Guzik, choreografię przygotowała Tatiana Asmołkowa, ruch sceniczny - Marcin Tyrlik.

Obsada: Magdalena Bochan, Dagna Dywicka, Anna Jędrzejak, Olga Paszkowska, Małgorzata Pruchnik, To-masz Ciachorowski, Krzysztof Kola, Jan Kołodziej, Piotr Lizak, Marek Szkoda, Marcin Tyrlik oraz studenci II roku: Piotr Felis i Mateusz Wądrzyk.

O "Ćwiczeniach z Witkacego" w reżyserii Krzysztofa Rościszewskiego pisała "Gazeta Olsztyńska": "Zachłyśnięcie się psychiatrycznego światka Freudowską metodą wynalezioną pod koniec XIX wieku Stanisław Ignacy Witkiewicz wykorzystał w czarnej komedii, która rozbawi m.in. fanów suspensu w stylu angielskim. Rzecz dzieje się w domu wariatów. Poetagrafoman Mieczysław Walpurg uwodzi młodą zakonnicę (graną przez trzy studentki), miłośniczkę jego twórczości, która trafiła do zakonu po śmierci kochanka. Trudnego pacjenta kurują dwaj psychiatrzy - psychoanalityk Grtin i konwencjonalista Burdygiel. Ten ostatni w twórczym szale pacjenta zostaje zabity ciosem ołówka w skroń. Każdy z bohaterów, ich bogato zarysowanych przez studentów osobowości, to temat na oddzielną terapię. Nawet w rolach szpitalnych pielęgniarzy, oddanych głównie mimiką i gestem czuć silną rękę reżysera Rościszewskiego i zaangażowanie uczniów. Szybka i wyraźna, rysowana grubą kreską groteski akcja, duża porcja namiętności i zaskakujący finał - to wszystko sprawia, że prawie dwugodzinny spektakl ogląda się bez ziewnięcia".

Scenografia - Kwa Strebejko, choreografia- Tatiana Asmołkowa. Obsada: Magdalena Bochan, Dagna Dywicka, Anna Jędrzejak, Olga Paszkowska, Małgorzata Pruchnik, Tomasz Ciachorowski, Krzysztof Koła, Jan Kołodziej, Piotr Lizak, Marek Szkoda oraz student II roku Piotr Felis.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji