Artykuły

Warszawa. Projekt "Exodus" w MCKiS

Exodus to międzynarodowy projekt grup teatralnych z sześciu krajów Unii Europejskiej, poruszający problemy tożsamości kulturowej i poszukiwania przez człowieka "Ziemi Obiecanej". 24 i 25 maja o godzinie 19.00 zostanie zaprezentowany w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki.

Exodus jest wspólnym projektem sześciu grup teatralnych z: Polski, Austrii, Niemiec, Francji, Włoch i Malty. Celem twórców jest stworzenie w przyszłości regularnego planu działań posiadających swoją tożsamość organizacyjną i artystyczną. Exodus jest wizytówką inicjatywy stworzenia prawdziwego European Theatre.

Projekt Exodus porusza problemy tożsamości kulturowej, poszukiwania przez ludzi "Ziemi Obiecanej" i sposobów jej odnajdywania. Na scenie nie ma aktorów lecz prawdziwi ludzie i ich prawdziwe historie: weteran Albańskiej UCK, który walczył w Kosowie o swoją "Ziemię Obiecaną" i zapłacił za to wysoką cenę. Afrykański imigrant, który narażając się na ogromne niebezpieczeństwo przepłynął morze razem z innymi, aby dotrzeć do Europy. Marynarz z Maltańskiej Floty Wojennej, który brał udział w wielu patrolach i misjach poszukiwawczo-ratowniczych. Włoch z południa, którego ojczystym językiem jest starożytny dialekt grecki, którym posługuje się obecnie już tylko kilkaset osób; prawdziwe dziedzictwo obszaru Magna Graecia we Włoszech, odkrytego przez greckich kolonistów 800 lat p.n.e.

Jerozolima jest ikoną wszystkich "Ziem Obiecanych" skupiającą w jednym miejscu trzy monoteistyczne religie, będącą jednocześnie areną ich konfliktów. Polski reżyser i aktor Maciej Adamczyk, dyrektor artystyczny Teatru Porywacze Ciał zabierze widownie w podróż "na żywo" po Świętym Mieście. Będąc uzbrojonym w kamerę z możliwością przesyłania obrazu do miejsca w którym aktualnie będzie prezentowany spektakl, odwiedzi najważniejsze miejsca Jerozolimy prowadząc jednocześnie wywiady z ludźmi napotkanymi na ulicach. Jego akcja będzie ryzykowna pod względem technicznym i organizacyjnym, ale na pewno zaskakująca i nowa każdego dnia.

Grupa tworząca projekt Exodus każdego tygodnia uzupełnia swój blog na stronie: www.eurotheatre.eu/blog. Opisują tam swoje doświadczenia i historie, odnosząc się przede wszystkim do poszukiwań "aktorów" do Exodusu.

Reżyseria:

Maciej Adamczyk

Paola Greco

Björn Potulski

Raphael Protiwensky-Schenk

Marion Sancellier

Muzyka:

Nélida Béjar

Dyrektor Artystyczny:

Björn Potulski

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji