Artykuły

Warszawa. Kręcą "Wojnę polsko-ruską" Masłowskiej

W ubiegłym tygodniu rozpoczęły się zdjęcia do adaptacji słynnej powieści "Wojna polsko-ruska" Doroty Masłowskiej. Scenariusz napisał Jan Jakub Kolski. Reżyser Xawery Żuławski uwinie się z realizacją filmu na przyszłoroczny Festiwal Filmowy w Berlinie.

Hasło, podaj, k..., hasło! - wydziera się muskularny, łysy typ. Ubrany w gustowny, połyskliwy dres, już na pierwszy rzut oka budzi lęk. - Na ulicy byłbym królem. Wiesz, szybko nasiąkam tym dresiarstwem. Dziś wieczorem grałem "Proces" w Teatrze Współczes­nym. I byłem bardziej dresiarzem Silnym niż Józefem K. - śmieje się 30-letni Borys Szyc, którego trudno rozpoznać w filmowej charakteryzacji. - To nie charakteryzacja. Dotknij klaty - proponuje aktor i dumnie wypina pierś. Dotykam: jak ze stali.

- Chyba pierwszy raz w historii naszego kina zainwestowano w fizyczną metamorfozę aktora - chwali się Jacek Samojłowicz, producent "Wojny polsko-ruskiej pod flagą biało-czerwoną" w reżyserii Xawerego Żuławskiego. - Opłaciłem dietetyka, trenera i dbałem, by Borys naprawdę zmienił się w Silnego - dodaje. I jak przystało na prawdziwego producenta, zapala cygaro.

Zdjęcia do ekranizacji znanej powieści Doroty Masłowskiej "Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną", która od momentu premiery (2002 r.) rozeszła się w prawie 200 tysiącach egzemplarzy, ruszyły pełną parą w zeszłym tygodniu. Kilkudziesięcioosobowa ekipa filmowa pracuje pod osłoną nocy w różnych miejscach Warszawy.

- Nie leziemy ludziom w oczy. Chciałbym, żeby widzowie byli zaskoczeni - tłumaczy producent.

Udało nam się wtargnąć na nocny plan filmu: obstawiony ochroniarzami parking pod pewnym supermarketem.

- Schowajcie się, bo kamera was widzi - beszta nas ktoś z ekipy. - Borys, właź do zabawki. Robimy zbliżenia na ciebie. Zaczynamy od hasła - rozkazuje Żuławski, znany w filmowej branży pod ksywą Żurek.

A 30-letni aktor potulnie zdejmuje ogrzewającą łysinę czapeczkę i ładuje się do maleńkiej, kolorowej zjeżdżalni, ustawionej tuż przy obskurnej jadłodajni. "Hasło, podaj, k..., hasło" - warczy do krótkofalówki Szyc. "Ptaki lecą kluczem" - odkrzykuje Michał Czernecki grający Lewego (czyli kumpla Silnego). - Też dresiarz, do usług - grzecznie przedstawia się Czernecki.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji