Artykuły

Wałbrzych. "Z rodziny Iglaków" czyli telenowela u Szaniawskiego

Telenowela w teatrze. Taki jest najnowszy pomysł Szaniawskiego pod intrygującym tytułem "Z rodziny Iglaków". - Chcemy pokazać, że w Wałbrzychu można myśleć surrealistycznie - zapowiada reżyser Sebastian Majewski.

Z projektem ruszają w najbliższą sobotę [10 maja]. Jak przy każdym szanującym się serialu, na początek idzie pilot. - To będzie produkt optymistyczny, ale jednocześnie szalony. Takie trochę pojechane - mówi odpowiadający za reżyserię - lub jak sam podkreśla za eksperymentowanie - Sebastian Majewski. Twórcy powtarzają, że tym projektem chcą zmienić myślenie o teatrze. I to na wielu płaszczyznach. Na przykład muzycznej. - Pierwszy raz w teatrze, motywem muzycznym łączącym całość będzie techno i minimal - mówi Juraszek odpowiedzialny za przygotowanie dźwięków.

Rodzinka Iglaków już wprowadziła się do Wałbrzycha. Zamieszkali na scenie terenowej przy ulicy Moniuszki 66 II. Tam właśnie odbywać się będą spektakle. - Chcemy pokazać miasto oczami Iglaków. Pokazać, że tutaj tak naprawdę jest centrum, przełamać negatywne stereotypy dotyczące Wałbrzycha - wylicza Majewski. To on na polskie realia przekłada tekst niemieckiego autora Pilgrima. Stąd w tej sympatycznej rodzinie takie postacie jak Bohatyrowicz Iglak, Stanisław Wokulski Iglak czy Gustaw Konrad Iglak. Podtytuł "pierwsza telenowela teatralna" nie powinien sugerować nam tandety wykonawczej i nudy. Według realizatorów chodzi bardziej o cykliczność prezentacji kolejnych odcinków i o szybkość ich powstawania. Dwa, trzy tygodnie to jak na teatr naprawdę bardzo szybko. Twórcy zakładają także udział widzów w powstawaniu kolejnych odcinków. Przez rozmowy z Iglakami, przez dzielenie się z nimi naszymi problemami, przez powolną asymilację rodziny na wałbrzyskiej ziemi.

W pilocie, który będzie prezentowany w tym sezonie (premiera przyszła sobota) wystąpi piątka aktorów. Kolejne odcinki mają powstawać w kolejnym roku, teatr do ich przygotowywania chciałby pozyskiwać reżyserów z zewnątrz. Zobaczymy co z tego wyniknie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji