Artykuły

Teatralna perełka

"Wizyta starszej pani" w reż. Roberta Czechowskiego w Lubuskim Teatrze w Zielonej Górze. Pisze Andrzej Małkiewicz w Gazecie Lubuskiej.

Wyreżyserowana przez Roberta Czechowskeigo " Wizyta starszej pani" Friedricha Dürrenmatta stawia Teatr Lubuski w rzędzie najlepszych polskich scen. Ta trudna, wstrząsająca sztuka, tak zdawałoby się dziś nieaktualna, toteż nieczęsto wystawiana, znalazła nowe, oryginalne ujęcie, znakomicie zaprojektowane i wykonane. Dramat miasteczka Güllen pokazano w oszczędnej scenografii, skracając nieco tekst, za to wzbogacając wystawienie o znakomite kostiumy i przede wszystkim rewelacyjną muzykę, która zasługuje na wyjątkową pochwałę. Dodatkowym uzupełnieniem były atrakcje artystyczne towarzyszące premierze, w tym pantomima i taniec z ogniem przed budynkiem teatru, ca na pewno było nie tylko świetnym chwytem marketingowym, ale 9i artystycznym.

Jedyną wątpliwość budzić może zbyt chwilami emocjonalna gra aktorów, być może przesadna w obliczu wyjątkowo dramatycznego tekstu. Nowy dyrektor teatru w ten sposób przebojem wszedł do lubuskiej kultury, myślę, ze wzbogaci ją jeszcze niejednym,. Wysoki poziom sztuki powinien jednocześnie zwrócić naszą uwagę na fundamentalne kwestie, jakie ona raczej tylko stawia, niż próbuje odpowiedzieć, na przewrotne pytania: na ile to przerażające miasteczko Güllen, jego groteskowi, a zarazem cyniczni mieszkańcy, obecni są w każdym z nas?

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji