Artykuły

Warszawa. Nominacje do nagród TVP Kultura

Reżyserzy Piotr Cieplak i Andrzej Jakimowski, kompozytor Paweł Mykietyn i malarz Wilhem Sasnal znaleźli się wśród nominowanych do "Gwarancji Kultury" - nagród przyznawanych przez TVP Kultura.

Nominacje w ośmiu kategoriach ogłoszono w czwartek w Warszawie. - Nazwiska laureatów poznamy 26 kwietnia podczas gali z okazji trzecich urodzin TVP Kultura - powiedział dyrektor stacji Krzysztof Koehler. Gala odbędzie się w warszawskiej Fabryce Trzciny; będzie transmitowana przez TVP Kultura.

- Postanowiliśmy, że nasza nagroda od tego roku będzie nazywać się Gwarancje Kultury, bo już od trzech lat otrzymują ją ci artyści, którzy są gwarancją jakości artystycznej powstających w Polsce dzieł - tłumaczył Koehler.

Na nagroda TVP Kultura w kategorii "Teatr" mają szansę - dyrektor Teatru Polskiego w Bydgoszczy Paweł Łysak, "za stworzenie wyrazistego programu prowokującego żywą dyskusję o najważniejszych problemach współczesności"; Paweł Passini - za reżyserię przedstawienia "Odpoczywanie" w Teatrze Łaźnia w Krakowie oraz Piotr Cieplak - za reżyserię przedstawienia "Opowiadania dla dzieci" w Teatrze Narodowym w Warszawie.

W kategorii "Film" nominowano "Sztuczki" Andrzeja Jakimowskiego, "Rezerwat" Łukasza Palkowskiego i "Wszystko będzie dobrze" Tomasza Wiszniewskiego.

Kompozytor i klarnecista Paweł Mykietyn "za brak kompleksów, żywiołowość i za intrygujące brzmienia" jest jednym z nominowanych w dziale "Muzyka poważna". Pozostali nominowani to gitarzysta Łukasz Kuropaczewski oraz dyrygent Łukasz Borowicz.

Do nagrody TVP Kultura w kategorii "Literatura" nominowano Andrzeja Sosnowskiego za tom "Po tęczy", Jarosława Marka Rymkiewicza za książkę "Wieszanie" oraz Olgę Tokarczuk za powieść "Bieguni".

"Kultura Alternatywna i Sztuki Wizualne" to kolejna kategoria, w której zostanie wręczona nagroda. Na jej otrzymanie mają szanse Artur Żmijewski "za prowokowanie istotnych dyskusji" w dziedzinie sztuki, Janek Simon - za wystawę "Gradient" w krakowskim Bunkrze Sztuki oraz Wilhelm Sasnal - za wystawę w warszawskiej Zachęcie "Lata walki".

Gwarancje Kultury zostaną przyznane także w sekcji "Jazz, Rock i inne". Nominowani to grupa Grabaż/Strachy Na Lachy za płytę "Autor", duet L.U.C. i Rahim za projekt "Homoxymoronomatura" oraz saksofonista altowy Maciej Obara za płytę "Message From Ohio".

Nagroda TVP Kultura w kategorii "osiągnięcia w twórczym rozwoju dzieci i młodzieży" może zostać przyznana za spektakl "Pipi Pończoszanka" w reżyserii Agnieszki Glińskiej w Teatrze Dramatycznym; za publikację Polskiego Wydawnictwa Audiowizualnego pt. "Antologia polskiej animacji dla dzieci" lub za "Wiersze dla dzieci" Juliana Tuwima, wydane przez "Wytwórnię".

Widzowie TVP Kultura będą mogli przyznać też swoją nagrodę w kategorii "Wydarzenie 2007". Głosowanie trwa od poniedziałku na stronie internetowej gwarancjekultury.itvp.pl; można także głosować sms-owo.

Do "Wydarzenia 2007" nominowano 10 artystycznych przedsięwzięć: spektakl Krzysztofa Warlikowskiego "Anioły w Ameryce", "Katyń" Andrzeja Wajdy, jubileuszowy 50. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień", "Dotleniacz" - Joanny Rajkowskiej, "Akcję Boniek" Massimo Furlana na stadionie X-lecia w Warszawie, prezentację filmu "Kizi-Mizi" Mariusza Wilczyńskiego w Museum of Modern Art w Nowym Jorku, powieść "Kurtyzana i pisklęta" - pośmiertny debiut Krzysztofa Niemczyka, wystawienie "Króla Rogera" w reżyserii Mariusza Trelińskiego w Operze Wrocławskiej, płytę Rafała Blechacza "Preludia Chopina" oraz koncert "Wyspiański Underground" w Krakowskiej Łaźni Nowej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji