Artykuły

Wrocław. Schulz w Lalkach

Spektakl czerpiący z prozy Brunona Schulza Wrocławski Teatr Lalek już pokazywał w Nowym Jorku. Polska premiera w sobotę [23 października] po południu.

Bohater zdarzeń, Jakub, starzejący się mężczyzna zamknięty w czterech ścianach swego pokoju, właściwie czeka już tylko na śmierć. Do chwili, gdy rozumie, że marzenia mogą być ucieczką z samotni. Jakub staje się kreatorem świata, kimś, kto w tym szaroburym pokoju umie zmieścić subtelną jak z marzeń sennych opowieść o najskrytszych pragnieniach człowieka.

Czytelnicy doceniają Schulza zwłaszcza za "Sklepy cynamonowe" - głęboki, psychologiczny portret ludzi i czasów minionych, w których kultura żydowska i polska spotykały się w niezwykle plastycznej formie opowiadania, narracji niezwykle sensualnie nasyconej rekwizytami, zapachami, przeczuciami. Niemal magicznej.

Józef ze spektaklu Aleksandra Maksymiaka też odkrywa kąt w swoim pokoju, w którym nie obowiązują reguły czasoprzestrzeni, do której przywykliśmy. Zobaczymy jego fantastyczną podróż w krainę dziecinnych wspomnień, snów i marzeń. Te dość mroczne historie "opowiadają" lalki i aktorzy żywego planu. Nowojorscy recenzenci pisali: "Wrocławskie lalki wydają się płynąć w przestrzeni. Twarze lalek są niezwykłe - mają tyle subtelnych szczegółów. Niestety, większość lalek występuje daleko z tyłu sceny, więc nie da się tak naprawdę docenić urody detali w ich wykonaniu". Warto zatem usiąść z przodu sali.

Józefa zagra Krzysztof Grębski. Ponadto na scenie gwiazdy: Tomasz Maśląkowski, Jolanta Góralczyk, Józef Frymet i Sławomir Przepiórka. Muzykę skomponował Zbigniew Karnecki. Polska premiera w sobotę o godz. 17 we Wrocławskim Teatrze Lalek.

Na zdjęciu: scena ze spektaklu

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji