Artykuły

Kraków. "Antygona" w Grotesce

Po kataklizmach zbieramy się na naszej agorze. Tak jest od dawna - od tak dawna, że ktoś powiedział: "Od Sofoklesa". Uczymy się oddychać nową chemisferą. Dźwigamy ciężar powiek, dławimy słowa w ściśniętych wzruszeniem przełykach, miażdżymy pałce, by dodać otuchy tym, co za nas ogłoszą znowu swoje pyszne "Nie". Mimo nieprzeliczonych porażek wciąż odprawiamy ten rytuał, bo tak nam nakazuje daimonion - duch, który mówi: "Jak Dionizos powstaniecie z martwych, a wasza wspólnota, ten drżący chór starców, mimo wszystko, ocaleje" - napisał we wstępie do teatralnego programu Bogdan Ciosek, reżyser, o swej interpretacji "Antygony", której premiera odbędzie się 12 bm. o godz. 19 na Scenie dla Dorosłych w Teatrze Groteska.

Autorem scenografii jest Andrzej Witkowski, zaś muzykę skomponował Paweł Moszumański. W spektaklu zobaczymy: Maję Kubacką, Włodzimierza Jasińskiego, Monikę Kufel, Pawła Mroza, Piotra Rutkowskiego/ Andrzeja Kopczyka, Małgorzatę Brożonowicz i Krzysztofa Fałkowskiego.

"Antygona" Sofoklesa, pochodząca z roku 442 p. n. e., nazywana jest tragedią władzy i klasyfikowana jako chronologicznie ostatnia z cyklu trzech tragedii tebańskich opartych na mitach o rodzie Labdakidów. Po śmierci Edypa Polinejkes i Eteokles podzielili się władzą. Jednak wbrew umowie Eteokles po roku rządów nie przekazał tronu bratu, stąd też Polinejkes sprowadził obce wojska, aby odzyskać tron. Między braćmi rozpoczęła się walka zakończona ich śmiercią. Władcą został ich stryj Kreon, który uznał Polinejkesa za zdrajcę i wydał zakaz grzebania jego zwłok. Eteoklesowi, przeciwnie, został wyprawiony uroczysty pogrzeb. Siostra Eteoklesa i Polinejkesa - Antygona, przeciwstawiła się rozkazowi Kreona i pochowała zwłoki Polinejkesa. Spowodowało to ciąg tragicznych wydarzeń: skazanie na śmierć Antygony, samobójstwo syna Kreona - Hajmona i żony Eurydyki.

- W "Antygonie" nie ma prostych pytań i prostych odpowiedzi. Sofokles nie stawia w tej tragedii żadnych tez, tak więc i my ich nie stawiamy. Żadnej ze stron nie przyznajemy nadrzędnej racji. Próbujemy jedynie wypowiedzieć nasze "nie" wobec nieuchronności ludzkiego losu - powiedział nam Bogdan Ciosek, odsyłając do słów Sofoklesa zawartych w "Antygonie": "Wiele na świecie potęg jest,/ lecz nie ma większej nad człowieka. On, choćby huczał wokół sztorm,/ przepływa sine morze/ pewnie , sterując statkiem swym/ pośród wzburzonych fal./ Wynalazł mowę, myśli skrzydła dał,/ wprowadził w życie ład i prawo./ Lecz chociaż śmiało patrzy w wiek daleki,/ chociaż wynalazł leki na choroby,/ śmierci ujść nigdy nie zdoła".

Spektakle: 14 i 15 bm. oraz 8-10 maja.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji