Artykuły

Podlaskie. 2008 - "Rokiem Newerlych" w Białowieży

Dla podkreślenia związku rodu Newerlych z regionem Puszczy Białowieskiej oraz przypomnienia twórczości jego członków władze Białowieży ogłosiły rok 2008 - "Rokiem Newerlych".

Z Białowieżą związane były aż cztery pokolenia rodu Newerlych: pradziad Józef, wielki łowczy ostatnich dwóch carów; dziad Mikołaj, carski oficer pochowany w Białowieży; Igor [na zdjęciu], znany literat, autor m.in. "Zostało z uczty bogów", i jego syn Jarosław Abramow-Newerly, dramatopisarz i kompozytor, który w tym roku obchodzi 75 urodziny.

Dziś, 5 kwietnia, podczas uroczystej sesji rady gminy Białowieża gminnej bibliotece nadano imię Igora Newerlego, a jego syn - Jarosław Abramow-Newerly, otrzymał tytuł honorowego obywatela Białowieży.

Podczas dwudniowej inauguracji "Roku Newerlych" odbędzie się też sympozjon literacki poświęcony twórczości Igora Newerlego oraz premiera filmu opowiadającego o pisarzu - "Z uczty Bogów", w reżyserii Andrzeja Titkowa. Organizatorzy zaplanowali też spotkania autorskie z reżyserem i Jarosławem Abramowem-Newerlym.

Z inicjatywą upamiętnienia rodu Newerlych wystąpiła Fundacja "Muzyka Cerkiewna" w Hajnówce, wieloletni organizator Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej.

Igor Newerly urodził się 24 marca 1903 w Zwierzyńcu k. Białowieży, zmarł 19 października 1987 w Warszawie. Jest autorem m.in. "Chłopca z salskich stepów", "Pamiątki z Celulozy", uznawanej za modelowy przykład literatury socrealizmu, oraz "Zostało z uczty bogów", w której opisuje beztroskie dzieciństwo spędzone w Białowieży.

Syn Igora - Jarosław Abramow-Newerly - to dramatopisarz, kompozytor, autor tekstów piosenek i słuchowisk radiowych. Najpopularniejsze piosenki stworzone przez niego wspólnie z Agnieszką Osiecką to "Piosenka o okularnikach" i "Widzisz, mała".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji