Artykuły

Kraków. Laco Adamik głównym reżyserem Opery

Laco Adamik (na zdjęciu) jest od wtorku głównym reżyserem Opery Krakowskiej, a kierownikiem muzycznym został dotychczasowy kierownik orkiestry Tomasz Tokarczyk.

Jak powiedział dyrektor Opery Krakowskiej Bogusław Nowak, Laco Adamik będzie uczestniczył w kreowaniu repertuaru i nadzorował nowe projekty. Tomasz Tokarczyk ma odpowiadać za poziom artystyczny Opery. - Mam nadzieję, że uda nam się wspólnie stworzyć nową jakość, przede wszystkim poprzez zaproszenie do naszego zespołu wybitnych realizatorów i twórców na zasadzie współpracy lub uzupełnień etatowych - powiedział Nowak. Dodał, że już trwają rozmowy z trzema wybitnymi solistami, którzy od nowego sezonu mieliby zasilić zespół. Nie zdradził jednak ich nazwisk.

Laco Adamik - reżyser teatralny i filmowy - ma słowackie korzenie. W Bratysławie studiował architekturę, a na Akademii Filmowej (FAMU) w Pradze ukończył reżyserię. Na początku lat 70. zamieszkał w Polsce. Współpracuje z Telewizją Polską przy realizacji widowisk m.in. dla Teatru Telewizji. Jako reżyser operowy Laco Adamik zadebiutował w 1977 r. realizacją "Cyganerii" Giacomo Pucciniego w Teatrze Wielkim w Łodzi. Realizował też spektakle operowe dla: Teatru Wielkiego w Warszawie i Opery Śląskiej w Bytomiu. Z Operą Krakowską współpracował w latach 90. , a w grudniu zeszłego roku w Krakowie odbyła się premiera wyreżyserowanej przez niego "Pastorałki" Leona Schillera i Jana Maklakiewicza.

Tomasz Tokarczyk jest absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie. Jako dyrygent współpracował m. in. z Warszawską Orkiestrą Radiową, orkiestrami filharmonicznymi w Rzeszowie, Krakowie, Szczecinie, Jeleniej Górze, a także z Tarnowską Orkiestrą Kameralną. W Operze Krakowskiej był dotychczas kierownikiem orkiestry.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji