Artykuły

Lublin. Dla kogo Złota Maska?

Złota Maska to lubelska nagroda dla najlepszego aktora sezonu wręczana z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, obchodzonego na całym świecie 27 marca. Dziś o godz. 14.15 w Trybunale Koronnym dowiemy się, kto w tym roku zasłużył na złote względy Melpomeny.

Najważniejszą nagrodę dla ludzi sceny z Lublina firmuje lubelski oddział Związku Artystów Scen Polskich. Obok Złotej Maski dziś w Trybunale Koronnym rozdane zostaną Nagrody Kulturalne Województwa Lubelskiego oraz Nagrody Prezydenta Miasta Lublin, a także dyplomy i medale dla pracowników teatrów.

Wcześniej, o godz. 14, aktorzy oraz przedstawiciele władz miasta złożą kwiaty pod tablicą poświęconą Aleksandrowi Zelwerowiczowi przy Rynku 3. Pod tym adresem, w 1877 r., przyszedł na świat wielki Zelwer, wybitny aktor i reżyser teatralny.

- Zelwerowicz odegrał ogromną rolę w polskim teatrze, był wychowawcą kilku aktorskich pokoleń, to właśnie on zorganizował Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie, której był profesorem i honorowym rektorem do końca życia - mówi Roman Kruczkowski, aktor Teatru Osterwy, prezes ZASP. Podobno obaj wielcy artyści sceny związani z Lublinem: Aleksander Zelwerowicz i Juliusz Osterwa, wzajemnie się nie znosili i wręcz ostentacyjnie okazywali sobie lekceważenie. - Obaj mieli skrajnie różne poglądy na teatr. Osterwa był wizjonerem i reformatorem, Zel-wer - raczej klasykiem - dodaje Kruczkowski.

Święto teatru zostało ustanowione w czerwcu 1961 roku podczas 9. światowego kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (International Theatre Institute - ITI) w Helsinkach. Od tego czasu obchodzone jest w ponad stu krajach na całym świecie, aby promować międzynarodową wymianę informacji o teatrze oraz uświadamiać opinii publicznej wagę sztuki i artystycznej kreacji w życiu codziennym.

Jednak świąteczny dzień nie zwalnia artystów od pracy. Dziś wieczorem w Teatrze Osterwy zobaczymy "Balladynę" [na zdjęciu] w reżyserii Krzysztofa Babickiego, a w Teatrze Muzycznym "Ptasznika z Tyrolu" w reżyserii i inscenizacji Andrzeja Rozhina, twórcy legendarnego studenckiego teatru Gong 2. Na najmłodszych widzów czekają aktorzy Teatru Andersena z przedstawieniem "Dzikie łabędzie".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji