Artykuły

Warszawa. Piotr Beczała zaśpiewa w "Łucji z Lammermooru"

Uznawany za jednego z największych tenorów lirycznych w Europie - śpiewak Piotr Beczała wystąpi podczas niedzielnej premiery włoskiej opery "Łucja z Lammermooru" Gaetano Donizettiego.

Reżyserem spektaklu i autorem scenografii jest Michał Znaniecki - autor ponad 70 spektakli muzycznych i dramatycznych. W ubiegłym roku w Operze Narodowej przygotował premierę "Mandragory" Karola Szymanowskiego.

Jak poinformowano podczas wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie, Piotr Beczała wcieli się w rolę sir Edgara Ravenswooda tylko podczas premierowego spektaklu.

Podczas kolejnych przedstawień artystę zastąpią Dariusz Stachura, Emmanuel di Villarosa i Adam Zdunikowski.

Beczała po raz pierwszy zaśpiewał w Operze Narodowej w "Rigoletcie" Giuseppe Verdiego, wykonał partię Księcia Mantui (marzec 2007).

Z "Łucją z Lammermooru" artysta związał się już wcześniej - w 2007 roku, kiedy do swojego repertuaru dodał partię Edgara z działa Donizettiego, wykonaną w Zurychu; w tej samej partii powróci do nowojorskiej Metropolitan Opera jesienią 2008 r.

Piotr Beczała urodził się w 1969 r. Czechowicach-Dziedzicach. Ukończył Akademię Muzyczną w Katowicach. Z Polski wyjechał w 1992 r. Na stałe mieszka w Zurychu w Szwajcarii. Od 2000 r. stopniowo zdobywa najważniejsze sceny muzyczne m.in. Covent Garden w Londynie, Opera Bastille w Paryżu, La Scala w Mediolanie, Staatsoper w Monachium. W grudniu 2006 r. pierwszy raz zaśpiewał w Metropolitan Opera w Nowym Jorku (rola księcia Mantui w "Rigoletcie"). Jego specjalnością stał się liryczny repertuar romantyczny - m.in. opery Gaetano Donizettiego, Giuseppe Verdiego, Charlesa Gounoda.

W obsadzie opery w Warszawie - oprócz odtwórców roli Edgara - znaleźli się także m.in. Marcin Bronikowski, Adam Kruszewski, Manel Esteve (Lord Henryk Asthon) oraz Iwona Hossa, Olga Makarina, Katarzyna Oleś-Blacha, Joanna Woś (Łucja).

Wystąpi także Chór i Orkiestra Teatru Wielkiego - Opery Narodowej pod dyrekcją amerykańskiego dyrygenta Willa Crutchfielda.

Przy warszawskiej realizacji "Łucji..." pracowała także dama europejskiego teatru operowego, włoska projektantka Franca Squarciapino.

Prapremiera "Łucji z Lammermooru" odbyła się 26 września 1835 roku w Teatro San Carlo (Neapol). Osiem lat później - 7 października 1843 i w Teatrze Wielkim widzowie uczestniczyli w polskiej premierze opery.

Warszawskie przedstawienie będzie prezentowane w oryginalnej wersji językowej z polskimi napisami.

Na zdjęciu: Dyrygent Will Crutchfield (L), dyrektor Teatru Wielkiego Janusz Pietkiewicz (C) i reżyser Michał Znaniecki (P) podczas konferencji prasowej w Teatrze, poświęconej niedzielnej (30 marca br.) premierze włoskiej opery "Łucja z Lammermooru" Gaetano Donizettiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji