Artykuły

Radio Merkury. "Jezus z Nazarethu" w interpretacji Mariusza Sabiniewicza

Na czas Wielkiego Tygodnia Radio Merkury Poznań przygotowało coś wyjątkowego. Od poniedziałku 17 marca do soboty 22 marca nadamy wybrane fragmenty adaptacji radiowej dzieła Romana Brandstaettera pt. "Jezus z Nazarethu" czytane przez niezapomnianego Mariusza Sabiniewicza (na zdjęciu). Połączenie kunsztu literackiego i aktorskiego dało doskonały efekt w postaci audycji (powstała w 1992 roku), która dostarcza przeżyć artystycznych najwyższych lotów.

Tembr głosu, warsztat aktorski, wrażliwość na słowo spowodowały, że w 1991 roku reżyser Przemysław Basiński zaprosił go do pracy nad adaptacją radiową wielkiego dzieła Romana Brandstaettera pt. "Jezus z Nazarethu". Z 45 odcinków, nagranych w studiach poznańskiej stacji przez znakomitą realizatorkę dźwięku Irenę Goszczyńską, sześć zostanie przypomnianych w Wielkim Tygodniu na antenie Radia Merkury. Zaczynając od najbliższego poniedziałku codziennie do soboty o godzinie 22.15 kolejne fragmenty "Jezusa z Nazarethu" w interpretacji Mariusza Sabiniewicza, z muzyką zespołu Kwartetu Jorgi i w reżyserii Przemysława Basińskiego.

Warto też przypomnieć, że Basiński, Brandstaetter i Sabiniewicz "spotkali się" jeszcze trzy razy. W 2001 r. podczas I Konkursu Dla Aktorów Na Artystyczną Interpretację Tekstu Biblijnego i Klasycznego "Verba Sacra", cyklu wymyślonego przez Przemysława Basińskiego. Wtedy Mariusz Sabiniewicz otrzymał Nagrodę Specjalną im. Romana Brandstaettera. W 2002 r. na Wielkiej Gali Słowa "Biblio Ojczyzno moja" zaprezentował na żywo fragment "Jezusa z Nazarethu" z towarzyszeniem muzyków Kwartetu Jorgi - Macieja i Waldemara Rychłych. W 2004 w Katedrze Poznańskiej w ramach Verba Sacra czytał Księgi Jonasza i Habakuka. Miał wystąpić w Dialogach Mesjańskich na Festiwalu Sztuki Słowa w listopadzie 2007 r., ale nie doczekał. Zmarł w kwietniu 2007 r.

"Jezus z Nazarethu" Romana Brandstaettera w interpretacji Mariusza Sabiniewicza - w Wielkim Tygodniu codziennie o godz. 22.15 na antenie Radia Merkury.

Można słuchać również w internecie: www.radiomerkury.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji