Artykuły

Izrael. W kwietniu inauguracja Roku Polskiego

Spektaklem "Madama Butterfly" Giacomo Pucciniego w reżyserii Mariusza Trelińskiego (na zdjęciu scena ze spektaklu) zainaugurowany zostanie 9 kwietnia w Israeli Opera w Tel Awiwie Rok Polski w Izraelu.

Rok Polski w Izraelu to wspólna inicjatywa Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Koordynatorem programu kulturalnego jest Instytut Adama Mickiewicza.

Na wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski podkreślił, że Rok Polski w Izraelu ma się przyczynić do pogłębienia współpracy polsko-izraelskiej. Ważnym zadaniem będzie - w jego opinii - dotarcie do publiczności, która dotychczas nie była zainteresowana polską kulturą.

- Dla Ministerstwa Spraw Zagranicznych najważniejsza jest możliwość wszechstronnej promocji Polski, jaką Rok Polski w Izraelu nam daje - mówiła p.o. dyrektor departamentu promocji MSZ, Joanna Stachyra. Jak dodała, od wiosny 2008 do wiosny 2009 zostaną zaprezentowane projekty, głównie kulturalne, ale także te z dziedziny turystyki i gospodarki.

- Rok Polski w Izraelu otwiera możliwość tworzenia wspólnej przyszłości, a nic lepiej nie przeciera drogi do serc ludzkich jak kultura - oceniła dyrektor Israeli Opera w Tel Awiwie, Hanna Munitz.

Koordynator Roku Bogdan Bernaczyk-Słoński zapowiedział, że dzień po oficjalnej inauguracji roku Polskiego w Tel Awiwie - 10 kwietnia - odbędzie się widowisko artystyczne: po zapadnięciu zmroku na fasadzie budynku urzędu miasta pojawi się projekcja świetlna amerykańskiego projektanta Barta Kresy. Pokazowi towarzyszyć będzie muzyka izraelskiego kompozytora Ady'ego Cohena i - związane z Polską - wizualizacje reżysera i scenarzysty Zbigniewa Rybczyńskiego.

W programie Roku Polskiego w Izraelu znalazły się m.in. pokazy spektaklu "Dybuk" w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego oraz "Kosmos" Witolda Gombrowicza (reż. Jerzy Jarocki). Zaprezentowany zostanie także muzyczno-teatralny projekt "Stolik" wrocławskiej grupy Karbido, której artyści opanowali sztukę wygrywania melodii na stole.

"Kosmos" i "Stolik" będą pokazywane podczas interdyscyplinarnego Israel Festival, który odbędzie się latem 2008 roku w Jerozolimie. Z okazji Roku Polskiego w Izraelu Polska będzie gościem honorowym tego festiwalu.

Filmowy program Roku Polskiego w Izraelu będzie miał na celu przybliżenie izraelskim widzom twórczości polskich reżyserów: Krzysztofa Kieślowskiego i Jerzego Wojciecha Hasa - zwróciła uwagę zastępca koordynatora Roku Polskiego w Izraelu Katarzyna Wielga. Zaplanowano filmowe retrospektywy dzieł obu reżyserów w Jerozolimie, Tel Awiwie i Hajfie.

Odbędzie się również wiele ekspozycji, m.in. wystawa "Narracje przeszłości", której tematem będzie najnowsza historia Polski i Izraela. Artyści uczestniczący w projekcie to m.in. Paweł Althamer, grupa Twożywo, Artur Żmijewski oraz Yael Bartana i grupa Sala-Manca. Zaplanowana jest także wystawa Roberta Kuśmirowskiego pt. "Chleb".

Między kwietniem 2008 a kwietniem 2009 w Muzeum Sztuki Współczesnej w Tel Awiwie odbędzie się 10 prezentacji najnowszej polskiej sztuki - m.in. filmów Sebastiana Cichockiego, obrazów Wilhelma Sasnala, performance'ów Cezarego Bodzianowskiego oraz filmów wideo Grupy Azzoro.

Miłośnicy opery będą mogli zobaczyć "La serva padrona" Giovanniego Battisty Pergolesiego, której gwiazdą będzie polski śpiewak Marek Rzepka. Izraelskiej publiczności zaprezentuje się także m.in. katowicki chór Camerata Silesia pod dyrekcją Anny Szostak, Trio Marcina Wasilewskiego i Michał Urbaniak.

W sumie w ramach Roku Polskiego w Izraelu zaplanowano ponad 70 imprez.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji