Artykuły

Gdańsk. Teatr Szekspirowski na Euro 2012

Gdański Teatr Szekspirowski to nowa pomorska instytucja kultury, która wczoraj została oficjalnie powołana do życia. Jej głównymi zadaniami będzie budowa nowego budynku teatru elżbietańskiego w Gdańsku oraz organizacja corocznego Międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego.

Organami założycielskimi GTS-u jest miasto Gdańsk, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego oraz funkcjonująca od 18 lat Fundacja Theatrum Gedanense, od której te cele przejmie nowa instytucja. W praktyce oznacza to przejęcie przez samorządy odpowiedzialności za budowę nowej trójmiejskiej sceny oraz festiwal, którego w tym roku odbędzie się już 12. edycja. - Jako fundacja osiągnęliśmy pułap naszych możliwości - uważa Jerzy Limon, prezes Theatrum Gedanense oraz szef GTS-u. Władysław Zawistowski, dyrektor departamentu kultury Urzędu Marszałkowskiego dodaje: - Taka inicjatywa wydaje się logiczna. Powstanie GTS-u na pewno pomoże w zdobyciu środków z Unii Europejskiej, jest sygnałem, że cele Fundacji mają pełne poparcie samorządów.

Gmach teatru elżbietańskiego (czyli z niezadaszoną sceną na dziedzińcu wewnętrznym bez kulis) powstał w Gdańsku w 1610 r. Budynek - wzorowany na starszym o dziesięć lat londyńskim teatrze Fortune - stał na skraju obecnej starówki. Był to pierwszy publiczny teatr w Rzeczypospolitej. Do połowy XVII w. wystawiane w nim były sztuki Szekspira z udziałem angielskich aktorów - i to już w rok, dwa lata po premierze na Wyspach Brytyjskich. Scena działała przez blisko 200 lat, pełniła również inne funkcje niż teatralne, mieściła się tam chociażby Szkoła Fechtunku.

Nowy budynek powstanie w tym samym miejscu przy ul. Bogusławskiego między dzisiejszą siedzibą ABW a Domem Harcerza [na zdjęciu - makieta]. Zostanie wybudowany według nowoczesnego projektu włoskiego architekta Renato Rizziego: drewniana scena obudowana zostanie w "szkatułę" z czerwonej cegły, nawiązującej do architektury gotyckiej. Otwierany dach pozwoli zarówno grać spektakle w warunkach "elżbietańskich" w sezonie letnim, jak i zapewni funkcjonowanie scenie przez cały rok.

Nowy teatr ma kosztować około 50 mln zł. - Liczymy przede wszystkim na dofinansowanie z UE - mówi Limon. - W tym roku złożymy wniosek w tej sprawie. Niezbędny wkład własny zapewnią oba samorządy. Może też uda się pozyskać środki centralne. Jeżeli budowa ruszy w przyszłym roku, to pierwsze spektakle oglądać będzie można w nowym budynku w 2011 lub 2012 r, akurat na Mistrzostwa Europy w piłce nożnej.

Gdański teatr elżbietański będzie sceną impresaryjną - bez stałego zespołu aktorskiego. Oczywiście będzie można w nim oglądać spektakle Międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego. - Chcemy, aby teatr żył przez intensywnie przez sezon letni - zapowiada Limon. - Poza tym w ciągu roku pojawiać się tam będą spektakle gościnne. Chcemy jednak skupić się na szeroko pojętych działaniach edukacyjnych, zapraszać wybitnych artystów reprezentujących sztuki tradycyjne, jak i te nowoczesne; video art czy body art.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji