Artykuły

Gdańsk. Teatr Szekspirowski powołany

Gdański Teatr Szekspirowski - to nazwa powołanej w środę nowej instytucji kulturalnej. Czwarta w Gdańsku placówka teatralna nie ma jeszcze siedziby.

Zgodnie z podpisaną w środę umową, nowy teatr będzie prowadzony wspólnie przez miasto Gdańsk oraz Pomorski Urząd Marszałkowski. W 2008 roku oba samorządy przeznaczą na funkcjonowanie placówki po 600 tys. zł.

Dyrektorem teatru został prof. Jerzy Limon, prezes Fundacji Theatrum Gedanense, która od lat propaguje w Gdańsku ideę budowy Teatru Elżbietańskiego. Fundacja dysponuje już terenem w sąsiedztwie gdańskiej starówki oraz gotowym projektem obiektu autorstwa włoskiego architekta Renato Rizzi. Koszt budowy szacowany jest na 50 mln zł.

W nowej formule działania, nie jako Fundacja, lecz jako teatr prowadzony przez samorządy Gdańska i Pomorza, będziemy mieli większe szanse pozyskania funduszy, choćby tych z Unii Europejskiej, na naszą inwestycję - wyjaśnił prof. Limon.

Gdy Teatr Elżbietański powstanie, ma działać na zasadzie impresariatu. Nie będzie więc miał stałego zespołu aktorskiego. Ważną częścią jego działań mają być przedsięwzięcia edukacyjne - prezentujące i upowszechniające dzieła Williama Szekspira, a skierowane do gdańskiej młodzieży.

Nowy obiekt teatralny zostanie zbudowany w miejscu, gdzie w XVII wieku działała podobna instytucja. Z pewnością wystawiano w niej także sztuki Szekspira.

Teatr Elżbietański będzie czwartą tego typu placówką w Gdańsku. Dziś w mieście funkcjonują teatry Wybrzeże i Miniatura oraz Opera Bałtycka.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji