Artykuły

Poznań. Iłłakowiczówna u Raczyńskich

Tomiki poezji, prozę i dramaty Kazimiery Iłlakowiczówny [na zdjęciu] oglądać można na wystawie w poznańskiej Bibliotece Raczyńskich. Ekspozycja udostępniana jest z okazji 25. rocznicy śmierci znakomitej poetki, która Poznań wybrała na ostatnią życiową przystań.

Eksponaty pochodzą z Muzeum Iłły przy ul. Gajowej, gdzie poetka po wojennej tułaczce, skorzystała z gościnności rodziny Żyndów.

Wcześniej próbowała znaleźć pracę w Warszawie, z którą była silnie związana. W dwudziestoleciu międzywojennym pracowała w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. W nowych, powojennych warunkach nie miała tam czego szukać.

W Poznaniu, na początku czuła się obco, czego wyrazem jest jej wiersz - "W Poznaniu na wygnaniu". Jednak z latami stosunek Iłły do miasta się zmieniał. W czasie Czerwca 56. roku solidaryzowała się z demonstrującymi robotnikami, pisząc wiersz "Rozstrzelano moje serce w Poznaniu".

Od czasu śmierci Iłłakowiczówny w Warszawie, gdzie spoczywa na Cmentarzu Powązkowskim, przyznawana jest w Poznaniu nagroda jej imienia - za najlepszy debiutancki tomik poezji.

Dzisiaj o 22.10 na naszej antenie nadamy reportaż dokumentalny o Kazimierze Iłłakowiczównie i prawie 36 latach życia poetki w Poznaniu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji