Artykuły

Osiecka w jazzowych klimatach

"Cafe Sax" w reż. Cezarego Domagały w Teatrze Dramatycznym w Elblągu. Pisze Jarosław Grabarczyk w Dzienniku Elbląskim.

Mała Scena w elbląskim Teatrze Dramatycznym przypomina kawiarnię. Publiczność siedzi przy stolikach i popija kawę. W kąciku siedzą jazzujący muzycy. Pojawiający się w kawiarni aktorzy grają barmana lub bywalców lokalu. Wszyscy śpiewają piosenki Osieckiej.

Spektakl "Cafe Sax" bardzo różni się od tych, jakie w ostatnich latach oglądaliśmy na deskach elbląskiego teatru. Jest to muzyczne widowisko, złożone ze znanych i popularnych piosenek Agnieszki Osieckiej w nowych aranżacjach. Tytuł pochodzi od ulubionej przez Osiecką kawiarni, która mieściła się na warszawskiej Saskiej Kępie. Reżyserem spektaklu jest Cezary Domagała, znany elbląskiej publiczności choćby z realizacji "Tajemniczego ogrodu".

Domagała dokonał wyboru 22 utworów i połączył je w przepiękne widowisko o uczuciach i ludzkich namiętnościach: miłości i rozstaniu, radości i bólu życia. - Wybierając utwory, starałem się, by były to znane piosenki - wyznaje sam reżyser. - Chodziło mi bowiem o to, by widz kojarzył, czego słucha i mógł śpiewać razem z aktorami.

Publiczność bez trudu rozpoznaje większość piosenek, wszak są to śpiewane przez kolejne już pokolenia szlagiery. Wszystkie na nowo zaaranżowane zostały przez Aleksandra Woźniaka i Pawła Steczka. Ich aranżacje są lekko jazzujące, z odrobiną bossanowy. Ale "Cafe Sax", to nie tylko same piosenki. Utwory muzyczne przeplatane są tu krótkimi dialogami, gdyż całość ma odpowiedni ciąg fabularny. Dzięki scenografii autorstwa Tatiany Kwiatkowskiej na Małą Scenę przeniesiona została aura warszawskiej kawiarni z Saskiej Kępy. Odpowiedzialnym za ruch sceniczny w spektaklu jest zaś Tomasz Tworkowski. Swoimi kunsztami aktorskimi i wokalnymi umiejętnościami popisują się w tym przedstawieniu: Beata Przewłocka, Jolanta Tadla, Lesław Ostaszkiewicz i Marcin Tomasik. Aktorom na żywo towarzyszy zespół muzyczny w składzie: Dariusz Łapkowski (pianino), Piotr Lewańczyk (kontrabas), Krzysztof Paul (gitara) i Leszek Ligęza (perkusja). Kierownictwo muzyczne jest dziełem Aleksandra Woźniaka i Pawła Steczka oraz Dariusz Łapkowskiego.

Na zdjęciu: scena ze spektaklu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji