Artykuły

Warszawa. Gloria Artis dla prof. Jacka Popiela

Prof. Jacek Popiel (na zdjęciu) został uhonorowany w poniedziałek złotym medalem Gloria Artis. W imieniu ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego, prof. Popiela odznaczył podsekretarz stanu w resorcie, Tomasz Merta.

Podczas poniedziałkowej uroczystości Tomasz Merta uhonorował także nagrodami pieniężnymi przedstawicieli Stowarzyszenia Międzynarodowe Sezony Teatralne i Baletowe w Krakowie, którzy byli zaangażowani w organizację Roku Wyspiańskiego - Franciszka Gałuszkę, Agnieszkę Goławską i Magdalenę Krawczyk.

Uhonorowany medalem Gloria Artis prof. Jacek Popiel to teatrolog, jeden z pomysłodawców obchodów Roku Wyspiańskiego w 2007 roku z okazji 100. rocznicy śmierci artysty, dziekan Wydziału Polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, a w latach 1996-2002 rektor krakowskiej PWST.

Jak podkreślił Tomasz Merta, Popiel został doceniony za całokształt swojej działalności. - Medal dla profesora jest wyrazem wielkiego szacunku i podziwu dla wszystkiego, czego dzięki panu profesorowi dowiedzieliśmy się o teatrze, głównie o teatrze XX-wiecznym - powiedział Merta.

W jego opinii, odznaczenie prof. Popiela medalem Gloria Artis "ma szczególne znaczenie, gdyż nagradza nie tylko tworzenie teatru, ale też refleksję nad teatrem". - Teatr nie staje się tylko na scenie, staje się także w myśleniu o nim, w tekstach teatralnych, w ich wydawaniu, w nieustannej rozmowie, która powoduje, że teatr nie kończy się, gdy zapada kurtyna - mówił Merta.

- To wysokie odznaczenie jest dla mnie dowodem sensowności tego wszystkiego, co czyniłem i będę - mam nadzieję - nadal czynił, zarówno jeśli chodzi o rozwój polskiej teatrologii, jak i działalność w innej sferze kultury - powiedział dziękując za odznaczenie, prof. Jacek Popiel.

Nawiązując do obchodów Roku Wyspiańskiego podkreślił, że rocznice są najlepszą okazją, aby przywoływać twórczość wielkich polskich artystów, m.in. Adama Mickiewicza czy Stanisława Wyspiańskiego.

- Za dwa lata pragniemy zorganizować w Krakowie festiwal Juliusza Słowackiego; każde takie wydarzenie jest przypomnieniem tego, co wielcy twórcy zrobili, a zarazem wskazaniem, że ich twórczość jest nadal aktualna - ocenił Popiel.

Jak zaznaczył, otrzymany medal traktuje jako dowód uznania nie tylko dla siebie, ale dla całego środowiska krakowskiego zaangażowanego m.in. w organizowanie Roku Wyspiańskiego.

Prof. dr hab. Jacek Popiel (ur. 1954) ukończył filologię polską i dziennikarstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od roku 1977 jest nauczycielem akademickim w Katedrze Teatru UJ oraz PWST im. Ludwika Solskiego. W latach 1990-1999 był współredaktorem serii wydawniczej "Dramat w teatrze. Teatr w dramacie". Jest autorem ponad 150 prac: książek, artykułów i recenzji, poświęconych głównie historii dramatu i teatru polskiego XX wieku, a także sztuki "Doktor Korczak" napisanej na zamówienie japońskiego teatru Himawari Theatre Group.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji