Artykuły

Bal w Operze

W sobotę o godz. 19 w teatrze Groteska premiera spektaklu dla dorosłych - będzie to "Bal w Operze" Juliana Tuwima.

"Dzisiaj wielki bal w Operze. /Sam Potężny Archikrator / Dał najwyższy protektorat, / Wszelka dziwka majtki pierze /1 na kredyt kiecki bierze, / Na ulicach ścisk i zator, / Ustawili się żołnierze, / Błyszczą kaski kirasjerskie, / Błyszczą buty oficerskie, / Konie pienią się i rżą, / Ryczą auta, tłumy prą, / W kordegardzie wojska mrowie,/Wszędzie ostre pogotowie, / Niecierpliwe wina wrą, / U fryzjerów ludzie mdleją, / Czekający za koleją, / Dziwkom łydki słodko drżą" - tak zaczyna się sławny poemat Tuwima.

Powstał w roku 1936, ale wydrukowany został dopiero dziesięć lat później, już po wojnie. Przed wojną krążył w odpisach, wzbudzając zachwyt czytelników. "Bal w Operze jest gwałtowną satyrą polityczną napisaną przez człowieka zrozpaczonego. Ale też czymś więcej. Bo odraza autora zwraca się nie tylko do danego ustroju, lecz do społeczeństwa ludzkiego w ogóle" - pisał Czesław Miłosz.

Spektakl w Grotesce wyreżyserował Kuba Abrahamowicz, scenografię zaprojektowała Małgorzata Pacek, graną na żywo muzykę skomponował Krzysztof Maciejowski, a choreografia jest autorstwa Katarzyny Aleksander-Kmieć.

Grają: Małgorzata Hachlowska, Izabela Lesner, Krzysztof Bochenek, Marek Karpowicz, Tomasz Kowol; tańczą: Katarzyna Pamuła, Małgorzata Kubaty, Agnieszka Kwiatkowska, Paulina Wysocka, Magdalena Noworyta, Martyna Malcharek.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji