Artykuły

Arcydzieło, monodram i Muminki

"Antygoną" Sofoklesa rozpocznie sezon Bałtycki Teatr Drama­tyczny w Koszalinie. - Ktoś mógłby złośliwie powiedzieć, że zaczynamy lekturą, więc cóż to za premiera, ale ja od razu od­powiadam - wszystkie arcydzieła są lekturami - bronił sztuki Waldemar Matuszewski, reżyser spektaklu. Ale to nie jedyna atrakcja czekająca na teatralnego widza.

Premiera "Antygony" w BTD już 22 września. Inne nowości rozpo­czynającego się sezonu to mono­dram "Syn" Michała Siegoczyńskiego. Wystąpi w nim Żanetta Gruszczyńska-Ogonowska. Za­gra kobietę, która z miłości utraciła kontrolę nad własnym życiem. - Do napisania tego monodramu za­inspirowało mnie spotkanie z żoł­nierzem, który na przepustce jechał pociągiem do domu - mówił reży­ser spektaklu, którego premiera zaplanowana jest na 6 października. - On zaczął opowiadać o swo­im życiu, poważnie i z przejęciem, a ja odkryłem, że go nie słucham, że nie mam w sobie tej umiejętno­ści.

Ostatnia propozycja koszaliń­skiego BTD skierowana jest przede wszystkim dla dzieci. Przedstawiona będzie jednak - według zapewnień reżysera Pa­wła Szumca - w taki sposób, by nudzić nie mogli się także dorośli. To będzie adaptacja jednej z dzie­więciu części opowieści o znanych i lubianych Muminkach, napisanych przez Tove Jansson. Na de­skach koszalińskiego teatru zoba­czymy tę zatytułowaną "Lato Muminków, czyli Narzeczone Lwa". Premiera 14 października. Głów­nego bohatera zagra Sebastian Domagała, a na scenie nie za­braknie także Mamy i Taty Muminka, Migotki czy Włóczykija. Może nie ma co oczekiwać na wy­razisty morał, ale podczas tej we­sołej zabawy na scenie nie sposób będzie nie odczytać, jak ważne jest ciepło i serdeczność w rodzinie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji