Artykuły

Warszawa. Najbliższe plany dyrektora Buchwalda

Trzy premiery: "Loretta", "Słoneczni chłopcy" oraz "Językami mówić będą" zaplanowano w nowym sezonie artystycznym w warszawskim Teatrze Powszechnym im. Zygmunta Huebnera.

O najważniejszych wydarzeniach warszawskiej sceny poinformował jego dyrektor artystyczny Jan Buchwald (na zdjęciu). - Najbliższa premiera to "Loretta" Georga Walkera 16 lutego w reżyserii Roberta Glińskiego, dwa tygodnie później, 29 lutego, pokażemy "Słonecznych chłopców" Neila Simona w reżyserii Aleksandra Berlina, a tydzień później, 7 marca, Małgorzata Bogajewska zaprezentuje sztukę Andrew Bovella "Językami mówić będą - poinformował Buchwald.

Dyrektor wyreżyserowanie spektakli powierzył, jak sam określił, "trójce reżyserów, reprezentujących trzy pokolenia". Sztuka Walkera "Loretta", to opowieść o dziewczynie, "która po nieudanym związku postanawia wziąć sprawy w swoje ręce. Chce być niezależna i decyduje się na śmiały ruch wzięcia udziału w pornobiznesie - powiedział Buchwald. W sztuce zagrają: Paulina Holtz, Eliza Borowska, Łukasz Simlat i Adam Woronowicz.

"Słoneczni chłopcy" to sztuka o dwóch starych, skonfliktowanych ze sobą aktorach, którzy spotykają się po latach, aby powtórzyć w telewizji swój najlepszy skecz, wykonywany razem ponad trzydzieści lat temu. W role dwóch komików wcielą się Zbigniew Zapasiewicz i Franciszek Pieczka.

Ostatnia zapowiedziana premiera "Językami mówić będą", w której zagrają m.in. Katarzyna Herman, Szymon Bobrowski i Jacek Braciak, jest historią bohaterów, jak powiedział Buchwald, "o krok od zdrady". Bogajewska sztukę określiła najlepszym tekstem, na jaki trafiła. - Ma on wszystko, co jest potrzebne do teatru nowoczesnego - powiedziała.

- Nasz repertuar jest trochę amerykański, może dlatego, że my jesteśmy trochę zapatrzeni w Amerykę, zachłyśnięci Ameryką, ale i obecnie trochę nią rozczarowani - tłumaczył Buchwald dobór repertuaru.

- Ten wybór dotyczy bardzo dobrych sztuk. Każda z nich jest kompletnie inna. Pokazują one rozmaite możliwości i odmienne sposoby traktowania świata i człowieka. Od komediowego podejścia w "Słonecznych chłopcach" poprzez współczesną sztukę psychologiczną "Lorettę" i taką mozaikowo-szkatułkową "Językami mówić będą" - zauważył Buchwald.

Dyrektor przypomniał również o projekcie "Z premierą w tle" w ramach którego teatr zaprasza na dyskusje związane z najbliższymi premierami. Pierwsze tegoroczne spotkanie odbędzie się 28 stycznia z udziałem Agnieszki Graff, Daniela Passenta i Bohdana Szklarskiego. Rozmowę "American dream. Rozmowa o micie wolności" poprowadzi Grzegorz Miecugow.

Buchwald mówił także o zamierzeniach dotyczących przebudowy i remontu obiektu. W planach jest modernizacja scen teatru i zwiększenie liczby miejsc na widowni. Ale, jak wyznał, "wszystko jest w rękach Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta". "Założenie jest takie, że 1 czerwca wchodzimy tutaj na budowę, zamykamy teatr na 4 miesiące i od października wznawiamy działalność, a remont się kontynuuje do kwietnia przyszłego roku" - dodał.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji