Artykuły

Kielce. Pamiątki znanych artystów na aukcji dobroczynnej

Ponad 100 cennych przedmiotów, antyków i wyjątkowych pamiątek podarowanych przez sławnych Polaków, zlicytowanych zostanie 25 stycznia w Muzeum Narodowym w Kielcach na potrzeby Domu Dziecka w Nagłowicach (Świętokrzyskie).

Nagłowice to posiadłość, która należała do wielkiego polskiego pisarza Mikołaja Reja. Tamtejszy Dom Dziecka potrzebuje pomocy. - Postanowiliśmy wesprzeć jego mieszkańców; rok 2008 nazwaliśmy "rokiem nagłowickiego dworku Mikołaja Reja" - poinformowała Sylwia Leśniewska z firmy Lafarge Cement.

Na Noworocznej Aukcji Charytatywnej w Kielcach znajdą się m.in. obrazy, srebra, porcelana i biżuteria z XIX i początków XX wieku, przekazane przez Galerię Grodzką z Płocka. Wśród pamiątek od sławnych osób będzie m.in.: unikatowe wydanie "Golgoty Jasnogórskiej" Ernesta Brylla, rękopis Agnieszki Osieckiej podarowany przez kompozytora Jerzego Satanowskiego, duża fotografia autorstwa Janusza Gajosa, koszulka ze zdjęciami z filmu "Wesele" od Macieja Stuhra, książka z dedykacją Krystyny Jandy, płyty i album z autografami Krzysztofa Kolbergera.

Można będzie licytować także kij golfowy Piotra Machalicy, figurkę baletnicy od Joanny Żółkowskiej, płyty z nagraniami piosenek Katarzyny Groniec (na zdjęciu) i Michała Bajora opatrzone autografem wykonawcy, model armaty napoleońskiej wykonany przez Jana Frycza oraz wiele innych przedmiotów.

Nagłowice stały się własnością Rejów na początku XV wieku; poeta Mikołaj Rej występuje w aktach z 1545 roku jako ich dziedzic. Potem Nagłowice były centrum gospodarczej działalności pisarza. Po jego śmierci posiadłość odziedziczyli synowie. Nie wiadomo jak długo Nagłowice pozostawały w rękach rodu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji