Artykuły

Londyn. Pokaz filmów z polskimi gwiazdami ekranu

Od pokazu nakręconego w 1917 r. przez Aleksandra Herza niemego filmu "Bestia", który wykreował Polę Negri (1897-1987) jako femme fatale i divę niemego kina, rozpoczął się w środę wieczorem (89 stycznia), w ośrodku Riverside Studios, cykl filmów, w których główną rolę odgrywały najpiękniejsze, legendarne polskie aktorki.

Pokazowi "Bestii", dramatu miłosnego o pięknej i mądrej kobiecie, która związała się z przestępcą, towarzyszył muzyczny akompaniament na żywo, a przed pokazem prelekcja prof. Eriki Carter z uniwersytetu w Warwick. W drugiej części środowego seansu zaprezentowano późniejszy film Poli Negri, "Sumurun" z 1920 r., w reżyserii niemieckiego reżysera Ernsta Lubitscha z dialogami w języku angielskim.

Cykl projekcji "Polish Beauties" składa się z pięciu części. Pozostałe cztery poświęcone są Beacie Tyszkiewicz, Grażynie Szapołowskiej, Magdalenie Cieleckiej oraz Alicji Bachledzie-Curuś. Każda z tych aktorek przed pokazem filmu, w którym gra główną rolę kobiecą, spotka się z widzami.

W ramach cyklu pokazane zostaną m. in. "Lalka" Wojciecha Hasa z 1969 r. [na zdjęciu], "Krótki film o miłości" Krzysztofa Kieślowskiego,(1988), "Pokuszenie" Barbary Sass (1995), "Trzeci" Jana Hryniaka (2004) oraz "Wrota Europy" (1999) Jerzego Wójcika.

Cykl, zorganizowany przez Instytut Kultury Polskiej w Londynie we współpracy z Riverside Studios, zakończy się 6 lutego pokazem amerykańskiego filmu "Trade" (2006) w reżyserii Marco Kreuzpaintera, w którym partnerem Bachledy-Curuś jest Kevin Kline.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji